Turizmde salgın sonrası yer kilolu zaman yaşanıyor

Almanya, Rusya ve İngiltere özellikle kalkmak için dünyanın dört bir yanından gezgin ağırlayan Antalya’üstelik, Kovid-19 salgını sonrası yeryüzü güç turizm hareketliliği yaşanıyor.

Türkiye’nin genişlik fazla 5 kemiksiz otel ve yatak kapasitesine topluluk kentine yurt dışından gelen yabancı mihman sayısı 8,5 milyonu aştı. Turizmde sunma gür sezonu 2019’da işlek ve yılı tahminî 16 milyon turistle kapatan kentte, global müstevli nedeniyle 2 yıldır süren durgunluğun arkası sıra seksiyon baştan hareketlendi.

Geçen sene yaklaşık 9 milyon gezici ağırlayan kentte, bu sene bu rakamın aşılması bekleniyor. Turizmdeki deniz, turizmciler ilkin koyulmak amacıyla bağlantılı sair sektörleri birlikte sevindiriyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Kaburgasız, AA muhabirine, müstevli sonrası oluşan talebin hayata geçtiği aynı sezonu yaşadıklarını söyledi.

Turizmde maça yıl olan 2019 senesinde ulaştıkları rakamlara yaklaşacaklarını öngördüklerini rapor fail Kaytak, “Ocaktan bugüne baktığımızda sezonun yüksek olduğu dönemlerde 2019 rakamlarının yüzdelik 90 ila 95’ine ulaştık. Sezon bu şekilde devam ederse 2019 rakamlarına yaklaşabiliriz.” dedi.

Sene boyunca turizm hareketliliğinin sağlanabilmesi üzere alışveriş ve kitap çeşitliliği ile lansman çalışmalarına ciddiyet verdiklerini anlatan Yalpak, Antalya’nın hemen yaz döneminde değil, kış döneminde birlikte seyyah ağırladığına işaret etti. Kentte kışın haddinden fazla sayıda tesisin açıkça olduğunu dile getiren Yalaka, Antalya’nın, şita destinasyonu olma amacında birlikte oylumlu duruluk katettiğini vurguladı.

İngiltere pazarında kavrayışsız dönme var

Pazar noktasında bile yetişkin gelişmeler yaşandığına meni fail Kaytak, şunları söyledi:

“İngiltere, hamur alışveriş olma yolunda. Özellikle bu yıl İngiltere pazarı eke tıpkısı köylü ahit sağladı. Bu sene Antalya’birlikte 1 milyona yakın İngiliz konuk ağırlamış olacağız. Bu akıbet rütbe mefret. Polonya, Hollanda, Belçika gibi diğer pazarlarda da gezici sayısının artması anne hedeflerimiz. Pandemiden geçmiş asıl stratejilerimizin baştan hayata geçtiği aynı dönemi yaşıyoruz.”

Erkan Yalaka, acun turizm hareketliliğinin, Türkiye’nin bir turizm ülkesi ve Antalya’nın dahi turizmin başkenti olduğunu net ayrımsız şekilde gösterdiğini tabir etti.

Beklentilerle koşut benzeri sezon yaşadıklarını dile getiren Dalkavuk, “Sezonun başında neyi öngördüysek o pazarlarda gelişmeler oldu. her destinasyona tayyare konulduğunda Antalya’ya bu talebin gerçekleştiğini görüyoruz. Sektörün hikmet birikimi, kamuyla yakın çalışmamız, yılların getirmiş olduğu iş birlikleri bunu sağladı.” diye konuştu.

“Sene böylecene 12 milyonu aşabiliriz”

Kemer Yöresi Lansman Vakfı Başkanı Yanardağ Yorulmaz da zaman başında aynı ürkü havasının yaşandığını ancak gelinen noktanın muştulu olduğunu söyledi.

Turist sayısı itibarıyla ağustosta 8 milyon rakamının geçildiğini, yıl sonunda bile 12 milyon rakamının aşılabileceğini rapor eden Yorulmaz, turizm açısından herkesin mutlu olduğunu söyledi.

Yaz sezonunun kasıma büyüklüğünde uzadığını ve etkili bire bir kasım kocaoğlan beklediklerini tamlayan Yorulmaz, turizm çeşitliliğinin üstelik sezonun uzamasında haddinden fazla eke olduğunu vurguladı. Deniz, kum destinasyonunun ötesinde çağ, kültür, spor gibi alternatiflerin çoğaltılması gerektiğini tabir fail Yorulmaz, bu doğrultuda Kemer’bile uluslararası alana seslenme fail motosiklet, bisiklet, yüzme gibi yarışlar düzenlendiğini bildirdi. Yorulmaz, bu tür etkinliklerin dahi hareketliliği artırdığına belen etti.

İç pazarı rastgele antlaşma önemsediklerini söyleyen Yorulmaz, dışta iki koca münasebet olan Ukrayna ve Rusya yerine bu yıl alternatif pazarların doğduğunu dile getirdi. Yorulmaz, “Polonez, Çek, Sırp, Alman, İngiliz turistlerde kırıcı artışlar var. Elden Ukrayna ve Rusya’ya dayalı turizm yapmamamız gerektiğini ve bunun de olabildiğini bu yıl gördük. Bunu devam yol açmak gerekiyor.” diyerek konuştu.

Share: