Turizmdeki diriliş otel doluluklarına yansıdı

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye’nin orak ayı ayı otel doluluklarının 2021’in benzeri ayına göre yüzde 7,9 artışla ortalama yüzdelik 71,3’e yükseldiğini bildirdi.

TÜROB’dan yapılan izah bakarak, salgının etkilerinin nazik ölçüde ortadan kalkmasıyla gelişigüzel turizmde başlayan canlılığın otel doluluklarına müspet yansıması bitmeme ediyor.

Dünya çapında haber ve analiz şirketlerinden STR’nin TÜROB üzere hazırladığı “Temmuz 2022 Talih Performans Raporu” anlaşılan oldu. Buna bakarak, Türkiye’nin temmuz ayı otel dolulukları, 2021 yılının bir ayına bakarak yüzdelik 7,9 artışla yüzde 71,3 namına kaydedildi.

Geçen yılın bir ayında bu izzet yüzde 66,1, daha salgının etkilerinin hissedilmediği Temmuz 2019’da yüzde 75,6 olmuştu. Buna bakarak, mahiye bazda otel doluluklarının bir iki üstelik olsa 2019’un orak ayı ayının altında kaldığı görüldü.

Fiyatlar üstelik arttı

Temmuz ayında Türkiye genelinde sayı farkı göz fiyatları de geçen yılın tıpkı ayına göre yüzde 35 artışla 158 avroya yükseldi. bahis konusu araştırmaya selen aktaran otellerin ağırlıklı adına ense segment otellerden oluşması ve Antalya, Bodrum, İstanbul gibi turizm bölgelerindeki fiyat artışları Türkiye ortalamasının bile yükselmesini sağladı.

Öte yandan bu yılın eş-orak ayı döneminde Türkiye genelinde doluluklar sabık yılın benzeri dönemine bakarak yüzdelik 55,4 artışla yüzde 63,3, ortalama basar fiyatları ise yüzde 33 artışla 104 avroya yükseldi.

Anadolu’birlikte doluluk geriledi

Destinasyon bazında bakıldığında İstanbul’bile temmuz ayı otel dolulukları tıpkı esbak yılın bire bir dönemine göre yüzdelik 15 artarak yüzde 80 oldu. Bu celal sabık yılın benzeri ayında yüzde 69,6, Temmuz 2019’da yüzdelik 81,7 olmuştu. İstanbul, bu yılın ocak-orak ayı döneminde ise yüzdelik 70 doluluk yakaladı.

Antalya’dahi orak ayı kocaoğlan otel dolulukları güzeşte yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 4,8 artışla yüzde 74,1, bu yılın familya–orak ayı döneminde ise yüzdelik 38 artışla yüzdelik 59,8 oldu.

Anadolu otellerinde ise orak ayı ayı ortalama dolulukları tıpkı eski yılın bir dönemine kıyasla yüzdelik 5,6 düşüşle yüzdelik 53,7, aile-orak ayı döneminde yüzdelik 28 artışla yüzdelik 51,2 adına gerçekleşti.

“İstanbul özelinde ilkgüz kocaoğlan zaman için hiç dolaşık görünmüyor”

Açıklamada görüşlerine yer sunulan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, turizmde ziyaretçi sayısı ve doluluklar açısından yükselişin bitmeme ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“2022 yılı için bugüne kadar devam fail yükselişin devam edeceğini izliyoruz. Elan stabil rakamları veremesek üstelik Ağustos 2022’nin yılın arz bol sonuç veren aylarından biri olacağını düşünüyoruz. İstanbul özelinde eylül ayı bugün üzere tek ekli görünmüyor. Hele bütün dünyada okulların açım tarihiyle gelişigüzel firez turları ağırlıklı konuk ağırlamaya başlayacağız ve değme sene olduğu kabilinden konuk milliyetleri açısından baktığımızda istediğimiz çeşitliliği ilkgüz ayından itibaren daha kesin göreceğiz.

Ortadoğu asıllı turistlerin ilgisi bitmeme etmekle alay malay ilkgüz bakımından yoğunluğu Avrupalı misafirlere bırakacaktır. Rusya, İran, İngiltere, Balkanlar, Bulgaristan, Latin Amerika, KÖLE ve Azerbaycan kadar turizm pazarlarımızda ilgi kurumlu oranlarda artışlar bekliyoruz.”

Share: