Türkiye’de rastgele 5 ölümden biri kanserden

Türkiye’da herhangi bir 5 ölümden biri kanserden

Adana El Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Tanju Altunsu:

“Adana’de erkeklerde 1. tam akciğer kadınlarda ise meme kanseri geliyor “

-“Ülkemizde rastgele 5 ölümden 1’i amansız hastalık”

“Kadınlarımızın mamografilerini yaptırmaları oylumlu”

ADANA – Adana’dahi birinci sırada rical de akciğer, kadınlarda ise meme başı kanserinin geldiğine özen çeken Adana Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Tanju Altunsu, Türkiye’bile seçkin 5 ölümden birinin kanserden olduğuna vurgu yaparak er teşhisin ve öncesinde alınacak tedbirlerin önemine değindi.

Adana Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Tanju Altunsu, 4 Şubat Acun Kanser Haset zımnında İhlas Veri Ajansında açıklamalarda bulundu.

“Ülkemizde üstelik gelişigüzel 5 ölümden 1’i amansız hastalık”

Türkiye’da çeşitli etkinliklerle amansız hastalık farkındalığı yapmak, erken kişileştirme açısından halkı bilgilendirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini rapor fail Dr. Tanju Altunsu,” Amansız Hastalık dünyada ölümler açısından önemli etkenlerden biri. Ülkemizde birlikte değme 5 ölümden 1’i amansız hastalık dolayısıyla oluyor. Yapılan ilmî çalışmalarda kanserlerin 3’te 1’inin risk faktörlerini ortadan kaldıracak alacağımız tedbirlerdedir. Yaşamımızda oluşturacağımız beslenme, fiziki etkinlik kadar müspet değişiklikler ile Obezitenin engellenmesiyle önlenebileceğini ilmî kendisine ortaya koymaktadır” diyerek konuştu.

“Sağlık kuruluşlarında taramalarını yaptırabilirler”

Kanseri er evrede yakalayarak uygun tedavi yöntemleriyle tedavisini yapmanın, yaşamın uzatılması, kanserin ortadan kaldırılması açısından önemli olduğunu ortaya koyduğunu belirten Dr. Altunsu, “Esenlik Bakanlığı bile ülkemizde detaylı yıllardır kadınlarda bicik, acıma ağzı kanseri, erkek ve kadınlarda kolon, kolorektal kanserlere yönelik tarama programlarını yürütmektedir. Genişlik sık görülen bu amansız hastalık türlerine yönelik sınırlı aralıklarla Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezleri’nde bütün keyif kuruluşlarında alacakları bilgilendirmeler ile taramalarını yaptırabilirler. Burada mehabetli olan meme başı kanseri açısında risk grubunda olan kişilerin 2 yılda bire bir mamografilerini yaptırmalarını öneriyoruz. Burada karı hekimi marifetiyle esenlik bakanlığının kanser termin programı çerçevesinde familya hekimleri randevusunu alarak kişiyi yönlendirebilirler. 1. Etap Esenlik Kuruluşlarından gerçekleştirme edebilecekleri gaitada bilinmez dem kitleri ile bile 50-70 gözyaşı grubundaki eş-erkek kül vatandaşlarımız kolon kanserlerine müteveccih birlikte taramalarını yaptırabilirler. 30-69 yaş arasındaki kadınlarda rahim ağzı kanserlerine yönelik taramalarını lüzum ocak sağlığı merkezlerinde HPV DNA yöntemiyle veya smear aldırarak 2 yılda ayrımsız yapacakları taramayla birlikte er dönemde teşhisini koymasını sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

“Adana’bile önceki tam erkeklerde akciğer, kadınlarda meme kanseri geliyor”

Adana’da kadınlarda ve erkeklerde sunu kalın tanıdık amansız hastalık türleriyle ilişkin adına vukuf veren Altunsu, “İlimizde tanıdık kanser türleri Türkiye’de tanıdık türler ile paralel seyretmekte. İlimizde erkeklerde birinci sırada akciğer kanserleri ikinci sırada prostat kanserleri gelmekte. Kadınlarda ise bir numara sırada meme kanseri ikinci tam ise jinekoloji yönünden oluşan kanserler oluşturuyor. Kadınlarda akciğer kanseri beşinci sırada fakat kadınlardaki ve erkeklerdeki akciğer kanseri toplamı dahi kadınların bicik kanseri sayısından aşkın. O yüzden kadınlarımız mamografilerini yaptırmaları açısından kendi kendine meme muayenelerini yapmaları sonuç aşama makro” diye niteleyerek uyarıda bulundu.

Share: