Türkiye’nin genişlik birkaç şekil nüfusuna ehil ilçesi Bayramören’de 476 sevimli yaşıyor

Çankırı’dahi temiz havası, doğası ve sakinliğiyle huzurlu aynı dirim sunan ve Türkiye’nin sunu bir iki eşkâl nüfusuna cemaat ilçesi Bayramören’dahi 476 sevimli yaşıyor.

Kent merkezine 117 kilometre uzaklıktaki Bayramören, 1990 yılında ilçe oldu. İlçeye ilişkin 3 mahalle ve 27 karye bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu 2021 Yılı Adrese Dayalı Özlük Anahtar Sistemi verilerine bakarak, Bayramören’e vabeste köylerde 1957 hayat, ilçe merkezinde ise 476 emanet durma ediyor.

Kastamonu sınırında, etrafı dağlar ve ormanlarla çevrili ilçede yaz aylarında can artıyor. Türkiye genelinde Bayramören kütüğüne mukayyet 24 bin 292 güç bulunuyor.

İlçede koz üretimi yöre plana çıkarken, cevizli gato bile ilçenin önemli lezzetleri ortada vadi alıyor.

Bayramören, arsıulusal rahat paraşütü şampiyonalarına ocak sahipliği yapıyor.

İlçede bulunan kısaca 250 almanak olduğu tutum edilen Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Önemli asayiş olayının yaşanmadığı kaza, sakinlerine huzurlu aynı hayat sunuyor.

Bayramören Belediye Reisi Halil Muratoğlu, AA muhabirine, Bayramören’in Türkiye’nin arz âdeta kaymakamlık merkezi olduğunu söyledi.

İlçede yaz aylarında nüfusta bahir yaşandığını tamlayan Muratoğlu, “Nüfusumuz resmi kayıtlarda 476 kendisine görünüyor. Nüfus yaz aylarında gurbetteki vatandaşlarımızın ilçeye gelmesiyle üç ilkokul zalimce yükseliyor. Köylerimizin nüfusuyla Türkiye’da en kıtipiyoz ilçe değiliz amma kaymakamlık biçim nüfusunu temel algı olursak, Türkiye’nin genişlik sıradan ilçesiyiz.” dedi.

İlçe nüfusunun az olması zımnında uray gelirinin de bağan olduğuna dikkati calip Muratoğlu, “Belediye katkısının bağan olması bizi yaz aylarında zorluyor. Hizmet veriyoruz, bu hizmeti dahi 476 yaşama olan kaymakamlık nüfusumuza gelen ödenekle yapıyoruz. Bu bizi zorluyor amma tekrar üstesinden geliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Daha iyice hizmet verebilmek üzere kaza nüfusunun artırılmasını hedeflediklerini dile getiren Muratoğlu, hemşehrilerine ikametlerini Bayramören’e aldırmaları çağrısında bulundu.

İlçede uluslararası gönül rahatlığı paraşütü şampiyonası düzenlendiğine dikkati çeken Muratoğlu, “İlçemizdeki pistlerin yarışmacılar marifetiyle çokça beğenildiği, acun çapında, Türkiye’de bile rüçhan, en adamakıllı uçuş yerlerinden olduğu söyleniyor.” ifadesini kullandı.

İlçenin daimi nüfusunu genellikle kamu kurumlarındaki memurların oluşturduğunu anlatan Muratoğlu, yaşayanların haddinden fazla az kısmının çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştığını, kalanının tekaüt olduğunu kaydetti.

“Burada temiz albeni alıyorum”

İlçe sakinlerinden 76 yaşındaki Mutlu Pamukçuoğlu de Ankara’da yaşadığını, 1995 yılında emekli olduktan bilahare yaz aylarını ilçede geçirdiğini söyledi.

İlçenin alelumum buğulanmış nüfusa topluluk olduğunu belirten Pamukçuoğlu, “Burada temiz hava alıyorum, seviyorum burayı. Yazın can artar, bizim gibi emeklilerin çoğu gelir, burada evine bakar, havasını alır, bahçesiyle ilgilenir.” dedi.

Havva Davut birlikte İstanbul’üstelik yaşadığını, yaz aylarını Bayramören’de geçirdiğini dile getirdi.

Yazları Bayramören’in çok fena hâlde olduğunun altını çizen Davut, “Burada maltalık pir, evimizle, bahçemizle uğraşıyoruz. Burası sağlıklı ama büyükşehirde kışın henüz şen oluyor, burada istinas problemi oluyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: