Tüvana kızdan özen calip mesai

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde zinde tıpkı kız martir isimlerinin unutulmaması üzere enteresan bire bir çalışmaya imza attı.

Sivas’ın Şarkışla İlçesinde diri 15 yaşındaki Hayal Köse, 30 Ağustos Zafer Bayramı zımnında kolları sıvadı. İlginç bir çalışmaya imza atan Köse, şehitlerin adının bağlanmış olduğu ufak şişelerin içine bireşimli dem doldurdu. Geçmişten günümüze büyüklüğünde martir olan 225 Şarkışlalı askerin isimlerini uyarmak üzere böyle benzeri himmet özne Köse, sokak çıkmaz dolaşarak şişeleri vatandaşlara dağıttı. Bu duruma vatandaşlar önceki başta deme veremedi. Köse, durumu vatandaşlara anlatınca can anlar yaşandı.

“Hüzünlenip gözleri dolanlar oldu”

Hayal Köse, unutulan kimsesi olmayan onlarca binlerce şehidin olduğunu belirterek, “Ego üstelik onları hatırlatıp farkındalık düşünmek amacıyla benzeri proje yapmaya değişmeyen verdim. İnternetten yaptığım araştırmalarda benim yarmak istediğim projeye analog projeler gördüm. Köle o projelere kendimden ayrımsız şeyler ilaveten işe koyuldum. 1905 yılından buyana Şarkışla ilçemizde Çanakkale’den bu güne büyüklüğünde 225 şehidimiz olduğunu öğrendim. Bu rakamları derleyip toplayıp Şarkışla’ya uyarlayarak güzel ayrımsız proje yapmaya karar verdim ve sonuçlarının bile evire çevire olduğunu düşünüyorum. Ara Sıra vatandaşlarımız çokça güzel tepkiler verdi. Hüzünlenip gözleri dolanlar oldu. Bazıları anlam veremedi bazıları ise bahsetmek istemedi. Bu projeyle şehitlerimizi hatırlattığımı ve insanlara evire çevire bir katkı sunduğumu düşünüyorum” dedi. – SİVAS

Share: