Ukrayna’ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları kestirmece 6 aydır devam ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın ortak ocak sahipliğinde Ukrayna için bergüzar konferansı düzenlendi.

SİLAH VE ROKET SİSTEMLERİ BILE BAĞIŞLANACAK

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Danimarka Defans Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen ödül konferansında bakanlar, Ukrayna’ya gelişmiş mülhak finansal yardımla beraber zırh sistemleri, askeri eğitim bilimi, çok namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

26 MEVKI 1,55 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ YARDIM SÖZÜ VERDİ

Danimarka Defans Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Batılı ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya cebin askeri yeteneklerini bırakmak için 1,55 milyar dolarlık askeri müzaheret sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’ya mali yardımını 113 milyon dolar elan artıracağını belirtti.

“SİZİ FON KIRIKLIĞINA UĞRATMAYACAĞIZ”

Bodskov, “Bu, Avrupa ve hür dünyanın konusunda düz yazı edildiği değerlere karşı tıpkısı savaştır. Zaman Ukrayna’yı destekleme taahhüdümüzü yeniden teslim ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya defans bakanlarının topçu sistemleri, cephane ve gayrı askeri teçhizat üretimini Ukrayna’ya genişletmeye iştahlı olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal yerine desteklemeye amade olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“YARDIM IKA KONUSUNDA İSTEĞİMİZ ARTIYOR”

İngiltere Savunma Bakanı Wallace yaptığı konuşmada, “Ukrayna’ya müzaheret etme konusundaki isteğimiz daha de artıyor. Bu toplantıdan daha çok üstenme, henüz fazla finansman, daha fazla terbiye sözü ve askeri müzaheret sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına arkalamak ve Putin’in emellerinin akim olmasını bulmak amacıyla tasarlandı. Bu serencam askeri destek dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Zalim saldırganlığına ve alt bölüm gözetmeden kullandığı silahlara karşı savunmasına devam etmesini sağlayacaktır. Bitmeme eden desteğimiz haddinden fazla örtüsüz aynı kuvve gönderiyor, İngiltere ve uluslararası cemiyet bu yasadışı savaşa karşı olmaya devam ediyor. omuz omuza duracak ve Putin’in işgaline karşı savunmalarına yardımcı olmak amacıyla Ukrayna’ya askeri arkalama sağlayacağız” dedi.

“RUSYA BİRÇOK KONUDA BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’nın birçok alanda kayıplara uğradığını belirten Wallace, “Rusya bir nice konuda şimdiye kadar rate oldu ve Ukrayna’yı karışma etmeyi asla başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve sürekli yerine değiştirildi. Kestirmece 6 kamer zarfında balaban ve kebir zayiat verdiler. Komutan Putin, bu akıl almaz saldırıyı yapmamaları üstüne uyarıldı fakat o bunu görmezden geldi. Zaman, 6 kamer sonraları, ona ve tehdide alın durmaya, Ukrayna’ya yardım etmeye arsıulusal tıpkı topluluk adına hala kararlı olduğumuzu izhar etmek üzere buradayız” dedi.

YARDIMIN YARISI SİLAH ÜRETİMİ VE TEDARİKİNE HARCANACAK

Garplı ülkeler eliyle üstlenme edilen finansal yardımın, yarısından daha fazlasının zırh tedariki ve cebe üretiminin desteklenmesi amacıyla harcanacağı ferasetsiz kalanının ise zırh ve askeri teçhizatın yanında askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’ya antrparantez 80 kilometre menzile sahip “heybetli sayıda” kırılan güdümlü M31A1 füzesi bile bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalinin gidişatını değiştirme amacıyla uzun menzilli topçu silahlar da dahil oluşmak amacıyla daha fazla silah göndermesi üzere Garplı ülkelerden talepte bulunmuştu. Acımasız hükümeti ise, Batı’yı Ukrayna’ya daha fazla zırh vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.Share: