UMKE gönüllülerinin aklı zelzele bölgesinde kaldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Ordu’dan bölgeye revan Millî Iyileştiren Istirdat Ekibi (UMKE) gönüllüsü 6 sağlıkçı, yaşadıkları hüzünlü ve mutlu anları unutamıyor.

Ordu Afiyet Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Asalet Bacanak Bilmez, AA muhabirine, kentten Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Malatya’ya ilk etapta 60’a mümasil esenlik personeli görevlendirildiğini söyledi.

UMKE gönüllüsü bile olan Bilmez, bölgeye 4 UMKE acil engelleme ara bulucu ve 11 ambulansla vukuf ettiklerini, badiye hastanesinde, sahada kriz başında ve hastaneye nakillerde bakım verdiklerini belirtti.

Bilmez, ilk ekibin kente dönmesinin peşi sıra üstelik 50 şahsiyet özge ekibin bölgeye irsal edildiğini anlattı.

7 aylık “Hamza” bebeğe ilk müdahaleyi yaptı

Acil tababet uzmanı Kubilay Vural üstelik Osmaniye’deki yıkımı görünce balaban üzüntü yaşadığını vurguladı.

Çalışırken uykunun akıllarına gelmediğini tabir eden Vural, “Ne bulursak onu yedik, bulamadıysak yemedik. Bulduğumuz bisküviyi paylaştık. Bizim milletimiz çokça nazik. Orada enkazları, acıları olmasına karşın ekmeklerini bizimle paylaştılar.” dedi.

Daha sonraları gittiği Hatay’üstelik itfaiye aracı ekiplerinin enkazın altında kalan 7 aylık Hamza’ya ulaştığını aktaran Vural, şöyle bitmeme etti:

“Çektikleri fotoğraflara, görüntülere baktık, ezilmemiş süt kuzusu beniz üstü vaziyette yatıyor. İnliyor, 140’ıncı saat imdi açlıktan bitkin düşmüş. Onu çıkarttıkları zaman, üstümdeki montla üşümesin diye sardım. O anki duyguyu anlatamam. Bütün bu arada ambulansa geçtik. Çocuğun üstünü soydum, tıbbi muayenesini yaptım. Duygu atışları 120, bala hala sıcak. Curcunalı çıkıyor, soğurma refleksi var. Bunun tarifi namevcut.”

Depremzedelerin metaneti sağlıkçıları etkiledi

Paramedik Öz Saygı Aydoğdu ise kaybedilen, erişilemeyen rastgele duygusal için kahrolduklarını, kriz başında yakınlarını bekleyenlerin metaneti ve kendilerine olan desteklerinden çokça etkilendiğini dile getirdi.

Osmaniye ve Malatya’üstelik fariza düzlük abla Kübra Sancak, enkazda ulaştıkları her deli dolu ile sunturlu hissiyat, camit bedenlerle üstelik balaban üzüntü yaşadıklarını söyledi.

Enkaz altında 15 yaşında otizmli çocuğun bulunduğu noktaya yaklaştıkça aynı terane duyduklarını, tarz söyler kabilinden mırıldandığını anladıklarını tamlayan Sancak, “Hayatımda duyduğum genişlik iyicene melodiydi diyebilirim. Çünkü orada bir cana ulaşmaya çalıştık. Çocuğun sağ çıkması bizim amacıyla dünyalara bedeldi.” ifadesini kullandı.

“İnsan dönerken aynı yarısını orada bırakıyor”

Bacı Elif Yeşim Baytar dahi enkazdan kızının cansız bedeni çıkartılan babanın hüznüne tanık olduğunu aktardı.

Başka benzeri enkazda ayrımsız babayı gine görünce “Orada kızına ulaşıldı, şu zaman illet burada?” diye düşündüğünü ifade eden Baytar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O enkazda birlikte babasını beklediğini öğrendim. Bizimle gelişigüzel nazik aynı umutla bekledi. Ancak babasının camit bedenine ulaştık. Kulaklarımdan pespaye silinmiyor. Orada bize, ‘Teşekkür ederim, bereketli kim varsınız, elinize afiyet’ dedi. Küçük durum içler acısıydı ama bire bir cana olsun dokunabildiysek ne mutlu bize. Hemen, ‘Hangi kadar müddet sahada olabiliriz’ düşüncesindeydik. Benzemek istemedim. İnsan dönerken bir yarısını orada bırakıyor. Aklım hala orada. Tekrar başvurmak için rastgele devir uygunum.”

Işın Bilimi teknisyeni Mücahit Çağ ise Gaziantep’te sahra hastanelerinin kurulumuna bindi verdiklerini kaydetti.

Share: