Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

– Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

Üniversitede kurulan serada yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı’yı süslüyor

ÇANKIRI – Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan uygulama serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerini süslüyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Azık ve Tarım Iz Yüksekokulu bünyesinde kurulan Araştırma ve Aplikasyon Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı sokaklarını renklendiriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesi tarafından imzalanan protokol çerçevesinde, Ekincilik Çığır Yüksekokulu Araştırma ve Aplikasyon Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerindeki peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Tören Düzeni çerçevesinde yetiştirilen 20 bin adet velur ve 25 bin skor menekşe Çankırı Belediyesi’ne tasdik edildi.

“Üniversitemiz bulunduğumuz şehre yardım sağlıyor”

Gerçekleştirilen çalışmalar ile ilişkin yerine konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Fellah, “Bizler üniversitelerimizi, il ve devlet düzeyinde sosyo-soylu erki ekosistemlerin yetişkin unsuru kendisine görüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi kendisine şehrimize ekonomiden toplumsal gelişime varıncaya sincap herhangi bir alanda katkı sunmayı hedefliyoruz. Yerel yönetimlerle, amme kurumlarıyla, sivil sosyete kuruluşlarıyla, iz odalarıyla ve yekpare paydaşlarımızla birlikte çalışmayı, içtimai katkıyı da kendimize umde ediniyoruz. Elan ilk bir nice kamu kurumu ve sivil cemiyet kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ilgili her hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre yardım yapıyor, üretilenleri artık namına içtimai faydaya dönüştürüyor, şehrimizin estetik görünümünde etki bırakıyor” dedi.

“Değişik boyut ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı tıpkı keyfiyet ve güzellik kattığımızı düşünüyorum”

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda bulunan ÇAKÜ Besin ve Tarım Çığır Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Çiy Kuşvuran ise, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan tören düzeni çerçevesinde Çankırı’birlikte şehir içerisinde kullanılacak olan peyzaj gayeli çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya ilim kattığımızı düşünüyoruz. Protokol çerçevesinde 2022 Mayıs ayında 20 bin nüsha velur, 2022 Son Teşrin kocaoğlan itibariyle dahi 25 bin adet menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere Çankırı Belediyesi’ne konfirmasyon ettik. Değişik yapılış ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bir uzanım ve gösteriş kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Ekinci’ye, Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Salim’e ve seçme iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Rektör Fellah ve Belediye Başkanı Sağ eliyle imzalanan protokolle Çankırı Belediyesi’nin şehir içi peyzaj çalışmalarında kullanacak bitkilerin piyasa ortalamasının elan birinci sınıf bitkileri yetiştirilmesi ve Çankırı’birlikte yetişen endemik nebat türlülerinin devamlılığının sağlanması amacıyla çalışmalar yapılmasının hedeflendiği belirtildi.

Share: