Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan aplikasyon serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerini süslüyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Azık ve Ekincilik Patika Yüksekokulu bünyesinde kurulan Araştırı ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı sokaklarını renklendiriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesi marifetiyle imzalanan protokol çerçevesinde, Ekincilik Iz Yüksekokulu Araştırı ve Aplikasyon Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerindeki peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Protokol çerçevesinde yetiştirilen 20 bin nüsha velur ve 25 bin adet menekşe Çankırı Belediyesi’ne doğrulama edildi.

“Üniversitemiz bulunduğumuz şehre ulama sağlıyor”

Gerçekleştirilen çalışmalar ile ait kendisine mütekellim Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Ekinci, “Bizler üniversitelerimizi, ülke ve mutluluk düzeyinde sosyo-hesaplı ekosistemlerin yetişkin unsuru yerine görüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak şehrimize ekonomiden sosyal gelişime varıncaya değin seçkin alanda yardım sunmayı hedefliyoruz. Evcil yönetimlerle, amme kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, çığır odalarıyla ve cümle paydaşlarımızla birlikte çalışmayı, içtimai katkıyı da kendimize umde ediniyoruz. Henüz ilk bir nice amme kurumu ve sivil topluluk kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ilgili değme hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre yardım yapıyor, üretilenleri bundan sonra olarak toplumsal faydaya dönüştürüyor, şehrimizin bedii görünümünde kalıntı bırakıyor” dedi.

“Değişik mahiyet ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı tıpkı nitelik ve gösteriş kattığımızı düşünüyorum”

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda kâin ÇAKÜ Gıda ve Ekincilik Patika Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Çiy Kuşvuran ise, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan protokol çerçevesinde Çankırı’da kent içerisinde kullanılacak olan peyzaj gayeli çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya ilim kattığımızı düşünüyoruz. Tören Düzeni çerçevesinde 2022 Mayıs ayında 20 bin skor kadife, 2022 Teşrinisani ayı itibariyle üstelik 25 bin adet menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere Çankırı Belediyesi’ne konfirmasyon ettik. Değişik ulam ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı aynı mahiyet ve gösteriş kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere bindi olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Ekinci’ye, Uray Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Esen’e ve temas iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Rektör Dikici ve Şehremini Iyi vasıtasıyla imzalanan protokolle Çankırı Belediyesi’nin şehir içi peyzaj çalışmalarında kullanacak bitkilerin meydan ortalamasının daha nitelikli bitkileri yetiştirilmesi ve Çankırı’de yetişen endemik bitki türlülerinin devamlılığının sağlanması üzere icraat yapılmasının hedeflendiği belirtildi. – ÇANKIRI

Share: