Utku Yolu Kafilesi Uşak’ta

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği Afyonkarahisar’dan İzmir’e Yengi ve Anma Yürüyüşü bitmeme ediyor. Güzeşte akşam saatlerinde Çeltek site merkezine ulaşan barhana, zaman ise Ulubey’e geçecek.

Nazik Taarruz’un 100’üncü yıl dönümünde ulusun bağımsızlığının simgesi Afyon Kocatepe’den yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi kafilesi, İzmir’e yürüyüşünü sürdürüyor.

Güzeşte Evrendede kamp alanından batıya ilerleyici  barhana, Banaz Kızılhisar’üstelik davul ve zurnayla karşılandı. Halas coşkusunu ayrımsız 100 yıl geçmiş olduğu üzere köy halkıyla kutlayan kafile, çocuklara hikaye kitapları ve söylev hediye etti. Yürüyüşçüler el boyunca bölüt Türk bayrağı ve karakılçık buğday tohumu dağıttı.

Yengi Yolu kafilesi Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında Palikarya Orduları Başkumandanı General Trikupis ve mahiyetindeki birlik komutanlarının 2 Ilkgüz 1922’da Türk ordusuna teyit olduğu Çakmaklı Tepe’yi da müzakere etti.  Halas Savaşı’nın seyrini muhavvil o destansı günün anısına dikilmiş Göğem Galibiyet Anıtı’nda Türk bayrağı açıldı. İstiklal Marşı okundu. Akşam saatlerinde Uşak kent merkezine ulaşan barhana, bugün Ulubey’e geçecek.

SON DURAK CUMHURİYET MEYDANI

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, 24 Ağustos’ta tarihi yürüyüşün meşalesini yakarak yürüyüşü Afyon Dereçine’den başlatmıştı. Yürüyüşün 14 kilometrelik Çakırözü-Kocatepe etabına ise CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bile katılmıştı. 400 kilometrelik Yengi ve Anma Yürüyüşü’nün sonuç durağı, 9 Ilkgüz sabahı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek İzmir’in kurtuluş törenleri olacak.

Share: