Uzlaştırma ile 351 dosyanın tarafları, bilge karşısına çıkmadan anlaştı

Bayburt Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca Türe Bakanlığının ceza muhakemelerinde dostane çare olarak uygulamaya koyduğu uzlaştırma ile kentte 2022’üstelik 351 dosyada sözleşme sağlandı.

Kıygın ve şüphelinin kabulüyle başlayan, hür iradeleriyle devam fail uzlaştırmada, tarafların neva teklifini kabul etmesiyle enformasyon aşamasına geçiliyor.

Bakanlıkça belirlenen nötr ve hür uzlaştırmacıların yürüttüğü müzakerelerde anlaşma konusu olan edimi, yine etraf belirliyor. Tarafların memnuniyetini en son düzeye çıkaran aplikasyon yardımıyla mağdurların cürüm zımnında uğramış oldukları engel serian tazmin ediliyor.

Bayburt’ta sonuç bir yılda haklarında basit cerh, hakaret, mala engel ita üzere suçların bulunduğu 351 dosyada müşteki ve şüpheliler, Bayburt Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosundaki uzlaştırmacıların müzakereleri sonucu yardımseverliğin dolay planda olduğu talepleri karşılayarak bilgili karşısına çıkmadan anlaştı.

Uzlaştırmacı Ahmet Fırat, AA muhabirine, tıpkı çok dosyada taraflar ortada uzlaşma sağlanarak hem mağduriyetin giderildiğini hem birlikte yargının gelişim yükünün hafifletildiğini söyledi.

Dosyaları müspet mahvetmek üzere çetin çaba harcadıklarını belirten Fırat, “Uzlaştırma dediğimiz öz halk gözetiminde ‘barışmak’ yada ‘şikayetten vazgeçmek’ anlamında biliniyor. Gerçekte ikisi dahi değil. Telif Hakkı sızlanan mağdur tarafla kaka yani başı yerde taraf arasında bir edime bağlanarak yada bağlanmayarak dosyanın sonuçlandırılmasıdır. Mağdur burada öz mağduriyetini izale adına maddesel yada manevi ayrımsız şart, fiil irade edebiliyor. Bizde bu talebi berbat şahsa iletiyoruz ve orta yolu bularak dosyayı müspet ağıl getirmeye çalışıyoruz. Bu şekilde hem yargının gelişim yükü azaltılmış oluyor hem de yanlar mutlu oluyor.” diyerek konuştu.

Fırat, en üst kendisine mevrut “kadına cebin gözdağı” dosyasıyla ait şüphelinin, Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına vabeste bala evlerinde artan çocukların ihtiyaçları amacıyla 5 bin teklik armağan yaparak mağdurla ittifak sağladığını anlatarak bu durumun toplumsal duyarlılık ve barışa birlikte katkı sağladığını anlatım etti.

Uzalaştırmacı Elif Mumcu üstelik müzakereler sırasında taraflarla yüz yüze görüşmeyi tercih ettiğini bunun konvansiyon açısından henüz canlı olduğunu söyledi.

Kamu yararına edimleri tarafların müspet karşıladığına işaret eden Mumcu, “Yakınlar maddi adına tıpkısı beklenti içerisinde olduğu zaman bu kıygınlık yaşatan tarafta birlikte damarı bozuk tıpkısı sorumluluk yaratıyor. Ama elan aşkın amme yararına edimler olduğu takdirde kendileri amacıyla birlikte hayır olduğunu ‘aynı şeye yarıyorum’ ‘evet kâr sağlıyorum’ ‘benim amacıyla dahi elan iyi olur’ deyip müspet adımlar atıyor.” dedi.

Bu sene içerisinde bire bir haddinden fazla dosyada tarafların harmoni sağladığına dikkati çeken Mumcu şunları kaydetti:

“Ayrımsız dosyamda mağdurluk yaşatan 2 keleş vardı. Sızlanan onlardan fiil istedi. Oturup düşündük hangi yapabiliriz? Tıpkısı kişiye 30’a andıran ağaç diktirdik. Diğerine de boya aldırıp tıpkısı okulu boyattık. Arz azından kendisinin bile emeği olsun istendi. Şüpeli bunu yaparken kesinlikle ‘neden bunu yapıyorum’ deyip sitemkar tavırda bulunmadı. Bilakis ‘evet ego okulu boyarım bildirme azından tıpkısı şeye müfit oldum’ fikrindeydi. Onun haricinde gene iyesiz hayvanlara tıpkısı hacim abla yardımı yaptırdık. Bunu fail canip böyle benzeri yardım sağladığı üzere ortaya konulan bedelin üzerinde cirim verdi. İster istemez bu model kamuya yarayışlı edimler ortalık açısından daha müspet sonuçlar doğruyor. Bizi da bu anlamda mutlu ediyor. Bizde tıpkı şeylere komütatör olup olumlu benzeri şekilde sonuçlanmasına halka, kamuya daha yarayışlı olmasından kaynaklı bizde bahtiyarlık içerisinde oluyoruz.”

Share: