Vahap Seçer, Öğrencilere Seslendi: “Zihniniz Akdeniz Kadar Kilitsiz Küreksiz, Notlarınız Toroslar Büyüklüğünde Faziletkâr Olsun”

Mersin İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü marifetiyle düzenlenen ‘İlköğretim Haftası Kutlama Programı’na katılan Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, 2022-2023 terbiye-tedrisat döneminin körpe olmasını istek ederek, “Canan füru; zihniniz Akdeniz büyüklüğünde açıkça, notlarınız Toroslar büyüklüğünde efdal olsun” dedi.

Yenişehir İlkokulu’nda planlı programa, Sazak Valisi Ulu Hamza Güreşçi ve eşi Nasip Pehlivan, Sazak Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, SELIM Öğür Mersin Saylav Hacı Özkan, Sazak Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Mesleki ve Ustalık Eğitim Bilimi Umumi Müdürü Nazan Şener, Mersin Ağacı İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Kesat Adam, sivil cemiyet kuruluşlarının ve odaların temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile velileri katıldı.

VALİ PEHLİVAN: “EMİNİM Kİ, MERSİN EĞİTİMDE ELAN BIRLIKTE YUKARILARA ÇIKACAKTIR”

Sazak Valisi Ali Hamza Güreşçi, yıpranmamış eğitim bilimi-tedris sezonunun uz olmasını talep ederek,“Eskimemiş ayrımsız heyecanla, 2022-2023 yetişek-tedris sezonunu zaman başlatıyoruz. Yurdumuzun 81 vilayetinde olduğu gibi, Mersinimizde da okullarımız şenlendi, neşelendi. Coşku ile okul bahçeleri, derslikler doldu taştı. Bu yıl küsurat aynı heyecanla, elan aşkın bire bir galeyan ve sevinçle yeni sezona hazırlanıyoruz. Eğitimde muvaffakiyet ve kalite düzeyinde mahsus seviyelere mevrut, yetişkin mesafeler mezuniyet etmiş, yüce başarılar elde etmiş Mersinimiz, inanıyorum kim bu zaman birkaç aşama elan yukarılara akıllıcasına çıkacaktır. Tabii ki bu, yan yana gayretle olacak” diyerek konuştu.

BAŞKAN SEÇER: “ÇAĞDAŞ DÜNYA İLE REKABETİ, BİLİM VE SANATLA GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ”

Konuşmasına, çocukların enerjisinden kendilerinin dahi faydalandığını belirterek başlayan Başbuğ Seçer, “Eğitim, toplumların sunu temel unsurlarından bir tanesidir. Birçok konuda toplumları yönetenler yazık yapabilir. O hatadan dönüldüğü zaman, kısa tıpkısı süre içerisinde telafisi gibi benzer. Amma terbiye alanında yapılan hataların telafisi, tafsilatlı yıllar sürebilir. Onun üzere Celil Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefte, ‘Hayatta Arz Sahici Mürşit İlimdir’ şiarıyla günümüz dünyasında, modern medeniyet seviyesine çıkacaksak, çağcil dünya ile rakiplik edeceksek; hurafelerle değil, bilimle, teknikle, sanatla bunu gerçekleştirmek zorundayız. Onun üzere de eğitime-öğretime ihtiyacımız var. Onu verecek olan haddinden fazla altın, çağcil, yüzü Batı’ya çevrik, Atatürk ilkelerini ve prensiplerini kendine nişan edinmiş tıpkı hoca topluluğuna ihtiyacımız var. Onlarla bu ülkeyi kalkındıracağız”dedi.

“EN ÖNEMLİ PRENSİPLERİMİZDEN BİRİSİ, EĞİTİME YERYÜZÜ FAZILETKÂR KATKIYI SUNMAK”

Büyükşehir Belediyesi olarak, yasaların verdiği izin çerçevesinde eğitime katkıyı en son düzeyde ayırmak istediklerini vurgulayan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Yetişek alanında gelişigüzel ne büyüklüğünde oylumlu politikaları belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı de olsa, yerli yönetimler namına yasalar çerçevesinde bizlerin üstelik bazen uygulamaları hayata nakil şansımız var. Kesinkes evcil yönetimler, eğitime bire bir cins fethetmek durumundadır. Bizim da yönetime geldiğimizden beri anne prensibimiz, imkanımızı en son seviyede kullanarak, Mersin Ağacı’dahi eğitime yardım sunmak, Sazak’i bir öğrenci kenti yapmak. Yemeden Içmeden ilköğretim çağında, burada kıvrak ailelerimizin çocukları amacıyla değil. 4 üniversitemize ülkenin gelişigüzel yerinden, antrparantez ayrıksı ülkelerden mektepli gelmesini nail olmak üzere, Mersin’i bir cazibe merkezi haline getirecek tedbirleri, katkıları bizler da Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi olarak yapıyoruz.”

“İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE İŞ BİRLİĞİMİZİ ÇOK ÖNEMSİYORUM”

Eğitim alanında İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ile bugüne büyüklüğünde çok altın çalışmaları gelişigüzel yaptıklarını ve bu gelişim birliğinin çok makro olduğunu sözlerine ekleyen Komutan Seçer, “Bu çalışmalarda emeği geçen İl Milli Yetişek Müdürlüğü çalışanlarına, Sazak Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bugüne büyüklüğünde olduğu kadar daha çok da işbirliğimiz bitmeme edecek. Çünkü her molekül çocuklarımız amacıyla, değme şey ülkemiz için, seçkin molekül geleceğimiz amacıyla. Canan kollar yetişek-talim yılınız kalburüstü olsun. Zihniniz Akdeniz kadar kemiksiz, notlarınız Toroslar kadar efdal olsun” dedi.Share: