Vali Balcı: “Hedefimiz 10 bin aileye 100’er koyunla 1 milyon kucak vermek”

Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Âşık Balcı, ‘Köyümde sürdürmek üzere ayrımsız derinti nedenim var’ projesi bünyesinde 693 mahalle muhtarıyla bire bir araya gelerek, projenin detaylarını ve faizsiz koyun desteğini anlattı.

Uygulama Oteli’nin konuşma salonunda planlı toplantıda mütekellim Vali Âşık Balcı, muhtarların kendileri amacıyla haddinden fazla büyük olduğunu belirterek, kucak projesinde muhtarlara şişman baskı düştüğünü rapor etti. Ilbay Balcı, “Muhtarlar bizim köylerdeki, mahallelerdeki gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız. Devletle millet arasındaki köprüdür. Devletin tamlık potansiyeliyle, imkanlarıyla millete bakım üzere fethetmek talip aynı aileyiz. Van’ı seviyoruz. Yılmadan yorulmadan banane demeden, sorun üretmeden, aşkla, şevkle, canla, başla Vanlı hemşehrilerimizin yaşamlarına dokunacağız. Van’a harıldamak hepimiz için tıpkı şereftir” dedi.

“Hedefimiz ayrımsız yılda 10 bin aileye mecmu 1 milyon koyun tağyir etmek”

Çiftçilere yönelik başlatmış oldukları faizsiz emniyet imkanını muhtara anlatan Vali Saz Şairi Balcı, şöyle konuştu:

“Şu zaman çiftçilerimize yönelik başlatmış olduğumuz koyun projelerimiz ile sıfır faizli, 1 yıl ödemesiz, çiftçimizin tercihine bakarak 7 yahut 5 sene vadeli güven imkanı sunuyoruz. Yegâne eşya bankanın karaca listesinde olmamak gerekiyor. 2 kefil ile 200 bin liraya kadar akim nema, 200 bin liradan çok olunca birlikte yüzdelik 3 veya 4 faiz uygulanacaktır. Bu projeyi köylümüze siz muhtarlarımızın anlatması gerekmektedir. Hedefimiz 10 bin aileye 100’er koyunla 1 milyon kucak atfetmek. Bu projeyi haddinden fazla önemsiyorum. Çiftçilerimiz krediyle aldıkları koyunla değme doğruluk kayıpları bile olmayacaktır. Koyunları tığ değil, siz kendiniz alacaksınız doğrusu. 6 ile 24 ay aralığında kucak olacak. Siz kendiniz koyunu bulup, veterinerlerimize bildireceksiniz. Veterinerlerimiz bankaya ‘uygundur’ raporu verdikten sonradan paranız yatacak. Kulağında küpesi olacak ve sigortalı olacak koyunlar. Ayrıca bu projeden yararlanan hemşehrilerimizin baytarlık hizmetlerini de tığ Van Büyükşehir Belediyesinden karşılayacağız. Ayrıca çiftçilerimizin arazide hayvanlarını suvarmak amacıyla kullandığı sıvatların kurumları birlikte bitmeme edecek. Pergola desteklerimiz bile olacak. Tarımsal sulamalarını birlikte tığ yapacağız. Tek çiftçimizin kafasında benzeri duraksama olmasın. Bu projeyle şu dakika 3 milyon olan koyun sayımız 5 sene sonradan 8 milyon olacaktır. Bu projede önceki 100’e giren köylerimize bile bergüzar kendisine hizmette evleviyet vereceğimizi açıklamak istiyorum.”

Mahallelerin içmece suyu ile ait sorunlarına birlikte değinen Vali Balcı, “Öncelikle çalımlı sular halledilecek. Fosforlu isale hattı yoksa sondaj sistemlere geçilecek. İlla ki eksiğimiz vardır. Bu da maharet sorunlardır. Bunu izah etmek istiyorum kim içmece suyu sıkıntımız bulunmayan. gelişmemiş sorunların da 1 sene içerisinde tamamını bitireceğiz. Bu noktada de muhtarlarımız işi izlem edecektir. Vatandaşlarımıza mıhlı akarsu içireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşımızın hayır duası bizimle olsun, bu bize sunu büyük gücü verir”

Tarıma yakın ilişki duyduğunu anlatan Balcı, “Mahallelerimizde meyve fidesi desteklerimiz olacak. Ne bölgede ne semere yetişiyorsa o bölgedeki muhtarımız taleplerini kaymakamlık ekincilik müdürlüklerine iletecekler. Semere dikilecek yerlere semere dikeceğiz. Haddinden Fazla tikel bire bir karşılık ile yemiş fidelerini dağıtacağız. Meyvelerimizin tıpkı kısmını güzün benzeri kısmını bile ilkbaharda dikeceğiz. Bunların beraberinde arıcılığa birlikte desteklerimiz olacak. Güz döneminde kestirmece 50 milyon TL değerinde sertifikalı döl desteğimiz olacak. Bunun bile yüzdelik 25’ini siz katkı payı kendisine vereceksiniz. Biz dahi oran namına yüzdelik 75’ini karşılayacağız. Bu projeden dahi kestirmece 10 bin çiftimizin faydalanmasını bekliyoruz. Rustik hizmetlerde üstelik tarımsal çalışmalarımız bitmeme edecektir. Vatandaşımızın yararlı duası bizimle olsun, bu bize genişlik nazik gücü verir” diye konuştu.

Milletvekillerinin da birer meşveret yaptığı derinti, çekilen yadigâr fotoğrafı ile sona erdi.

Toplantıya Ilbay Şair Balcı, Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdullahat Arvas, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, daire başkanları çalım müdürleri ve muhtarlar katıldı. – VANShare: