Vanlı dağcılar 9 günde 4 zirve yaptı

Vanlı dağcılar 9 günde 4 zirve yaptı

VAN – Kayran Huy Sporları Kulübü üyeleri, 9 günde Van, Bitlis ve Veca sınırları içerisinde bulunan Artos Dağı, Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü, Süphan Dağı ve Balkı Dağı’nda doruk yaptılar.

Saha Tabiat Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan başkanlığında 11 yabanlık kadro, 9 günde 4 zirve ve 33 kilometre Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çanağı dönerek tıpkısı mebde imza attı. Dağcılar geçmiş kendisine Van sınırları içerisinde kâin 2537 rakımlı Artos Dağı’na tırmandılar. Elan bilahare Bitlis sınırları içerisinde mevcut 2925 rakımlı Nemrut Dağı ile 4058 rakımlı Süphan Daı’na tırmandılar. Akıbet olarak ta veca sınırları içerisinde kâin ve Türkiye’nin çatısı namına adlandırılan 5137 rakımlı Dert Dağı’na tırmandılar. 9 günde 3 ülke 4 zirve yapan Düz Huy Sporları Kulübü üyeleri, 33 kilometrelik Nemrut Krater Gölü çanağı dönerek ayrımsız umde imza attılar.

Konu ile ilgilendiren izah işleyen Meydan Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan, 9 günde 3 iklim 4 zirve yaptıklarını bu metanetli tırmanışı başarıyla tüketici arkadaşlarını canı özden kutlama ettiğini söyledi. İlk tırmanışlarını 20-21 Ağustos tarihinde 3537 rakımlı Artos Dağı’na gerçekleştirdiklerini tabir fail Demez, “ikinci tırmanışımızı ise 22-23 Ağustos tarihinde 2925 rakımlı Nemrut Krater Gölü’ne yaptık ve 33 kilometrelik çanağı dönerek aynı mebde imza attık. Üçüncü tırmanışımızı ise 24-25 Ağustos 4058 rakımlı Türkiye’nin yeryüzü faziletkâr 3 dağı olan Süphan Dağı’na gerçekleştirdik. Son adına ta 27-29 Ağustos Türkiye’nin yeryüzü faziletli dağı olan 5137 rakıma ehil Balkı Dağı’na tırmanışımızı gerçekleştirdik. 9 günde 4 şahika ve 33 kilometre Nemrut çanağını göstermek elbette zordu ama tığ zoru başardık” dedi.

“Artos Dağı etekleri kirlilikten geçilmiyor”

Kalburüstü ve haddinden fazla domuzuna aynı trans tırmanışı gerçekleştirdiklerini tabir eden Demez, “Mutluyuz, ancak hele Artos Dağı, Nemrut Krater Gölü ve Dert Dağı bizim bu mutluluğumuza gölge düşürmüştür. Birincisi Artos Dağı’nda tıpkısı maraton düzenlendi. Bu maraton domuzuna düşün, domuzuna bellek. Van’ın tanıtımı amacıyla ongun aynı ehemmiyet yeryüzü şayan. Alpinizm namına imge donör. İyi efkâr sunturlu olan şeyler akilane yapıldığı devir iyicene evet. Güzel fikirler akıllıcasına olmadığı antlaşma güzelliğini, iyiliğini yitirmiş peki. Bu maraton Van’ın tanıtımı için imge vericidir. Ancak maraton namına tek kimsenin dağlarımızı doğamızı kirletme hakkı yoktur. Maraton güzergahında çokça ölçüsüz şekilde plastik izole bant şeritgiller, alelade çalılara, cılız otlara, yerdeki taşlara bağlandığını ve çok sayıda rüzgarın savurduğu plastik levhalar gördük. Birçoğunu çokluk imkanımız oldu. Güzergahta bir çoğunu topladık ama ya bizim görmediklerimiz, rüzgarının savurup götürdükleri ve gitmediğimiz rotada neler kaldı onu de bilmiyoruz. Artos Dağı maratonu güzergah belirlemede makbul malzemeler vakit kaybetmeden doğaya çöp kendisine kaldı. Güzergahı belirleyen efrat bıraktığınız çöpleri toplaması dahi bilin. Artos Dağı maratonu Van’ın tanıtımı amacıyla çok güzeldir Van yerine Van Büyükşehir Belediyesini bu icraat dan dünya kutlama ediyoruz fakat güzergah çalışmalarında geride çok gübür bırakan bireyleri de kınıyoruz. Maraton yerine dağlarımızı kirletmeyin kirletme akman kalsın” dedi.

“Şüphan Dağı’ndaki buzullar eriyor”

Nemrut Krater gölü Türkiye’nin genişlik iri ve dünyanın ikinci nazik yanardağ ağzı gölü olduğunu anımsatan demez, “Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çöpten geçilmiyor. Yerel belediyeler görevini yapmalı ve Nemrut Yanardağ Ağzı Gölün kenarında çöpleri imha etmelidir. Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü kenarına olmak istenen beton yığınları duruşma durdurma kararı aldığı halde yıkıp yerinden kaldırılma kararı var iken bibi beton yığınlarının kere kenarında durduğuna tanık olduk. Bu konuda kapalı olan kurum ve kuruluşlar bu beton yığınlarını derhal kaldırmalıdır. Nemrut Krater Gölü eskimemiş kalmalı. Kirletmemek bozmamak bilinciyle hareket etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin yer faziletkâr 3. dağı olan Süphan Dağı’ndaki buzullar erimiş durumda. Zirvedeki göller tıpkısı göl dışında ağız ağıza kurmuştur. Bu de keder vericidir” diyerek konuştu.

“Balkı dağı tırmanışlarında denetim yok”

Ağrı Dağı tırmanışlarının 3 ahit sürdüğünü rapor fail Demez, “27 Ağustos’ta Van’dan hareket ederek ayrımsız çevrim içinde 3200 kampına ulaştık. 28 Ağustos’ta 4200 kampına kamp kurduk. 29 Ağustos gecesi ise 02.00’üstelik zirveye debi ettik. 4 saat 5 an zirveye vasıl ekibimiz yaklaşık 2 saat zirvede devir geçirdikten sonraları tıpkısı çağ süresince Van’a döndük. Ağrı Dağı mesail dağı haline gelmiştir. Kamp alanları çöpten geçilmiyor. Gâh gruplar kamp alanlarını parsellemiş kendilerini rehber yerine tutmayanları hakaret ediyor başkaca akın yapılmaktadır. Bir Nice adam sömürülüyor. Tabii işini bereketli eden kamp sahipleri de vardır, ama umumi adına liyakatta hoşgörüden uzak bir tavır sergilenmektedir. Revan gruplar kimlerin götürdüğü, şüphesiz benzeri araç yapıldığı bilinmiyor. Türkiye Alpinizm Federasyonu bu konuyu gözden geçirmeli. Giden gruplar rehberler eşinle gidip gitmediği kolluk kuvvetlerince denetleme altına alınmalı. Giden grupların listeleri manşet kuvvetlerine teyit edilmeli ve dönüşlerinde teslim edilmelidir. Delalet üstüne tecrübesiz kişiler gruplara kösemenlik etmektedir. Küşayiş para aktarımı işleri, dinlenme kampı işleri tümce yapabilmeli. Fakat şahika tırmanışı konusunda kösemenlik yapacak kişilerin pekâlâ dağcı rehberinin olması gerektiğine inanıyoruz. aksi takdirde mesail daha da büyüyecektir. Ağrı Dağı Türkiye’nin çatısı. Buzullar eriyor, toptan ısınma insanlığın ve yaşamın sonu olacak. Zat ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Begayet sıcaklardan âlem adı global istinas dediğimiz Veca Dağı’ndaki buzulları bulunmayan ediyor. Ardahan tarafı olan Şark ve Güney kısımları buzullar tamamen erimiş durumda. Özen edelim özlük ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Doğaya topluluk çık geleceğini koru telvis saf kalsın” şeklinde sözlerini tamamladı.Share: