Vatandaştan Tarım Itimat indirimi yorumu: Fark fail hiçbir özdek namevcut…

Alıcı: Yüce Hakikat YAMANLI/İSTANBUL

Reisicumhur ve AKP Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Tarım Emniyet Kooperatifi marketlerinde 30’un üstünde ürüne indirim yapılacağını duyan vatandaşlar reyonlarda tayf kırıklığıyla karşılaştı.

İndirim dolayısıyla mazi ve zaman er saatlerde marketlere revan vatandaşlar, fiyatların hafta sonu ile bire bir olduğunu ve bir iki üründe kısmi oranlarda indirim yapıldığını söyledi.

İstanbul Kağıthane’bile, market alışverişinden çıkan vatandaşlara mikrofon uzattık, “Fiyatları kuşkusuz buldunuz?” diye niteleyerek sorduk.

Verilen yanıtlar şöyle oldu:

“MARKET MARKET KIYAS YAPAR AYLA GELDİK”

Hasan Yılmayan: “Diğer marketlerden daha pahalı… (İndirim bulamadınız mı?) Yok. Kuşbaşı etin 400 gramı 51.50 lira. A101 birlikte 49 liraya satıyor. Salça orada 16.50 teklik, burada 16.25 liralık… 25 kuruş indirmiş. (Market market mukayese yapar hale mi geldik?) Değiştirmeden. (Bu nitelik zorluyor mu sizi?) Print tabi canım Cenabıhak Allah… Ego tıpkısı anormallik gördüm.”

“FİYATLAR ANINDA LAHZADA AYNI”

Serdal Eren: “Fiyatlarda çok mütebeddil tıpkısı şey yok, çabukça dakikasinda tıpkısı duruyor. (30’un üstünde üründe tenzilat yapılacağı söylenmişti…) Valla beş altı üründe tenzilat var amma gittikçe düşecek herhalde. (Ehliyetli değil miydi indirim? Beklediğinizi bulamadınız mı?) Aradığımı çokça birlikte bulamadım. (Diğer marketlerle kıyas yaptınız mı?) Şimdi onlara birlikte bakacağım. (Hangisi en uygunsa oradan mı alacaksınız?) Kelimesi Kelimesine öyle yapacağız. Ekonomiyi saymak lazım. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Peki. Güzeşte seneyle bu sene ortada yüzde 150-200 ayırt var.”

“SEVDİĞİMİZ ÇAYIN BİLE İNDİRİMİNİ GÖREMİYORUZ”

İlham Koca: “Ürünlerde bu indirimi haddinden fazla aşkın göremiyoruz. Umumi tüketim malzemelerinde iskonto var amma o büyüklüğünde bile değil. (Beklentinizin altında mı kaldı?) Çok altında. Budun namına sevdiğimiz çayın üstelik indirimini göremiyoruz. Yüzlerce ürün beyninde 10-20 çıngı üründe tenzilat olması çok çok tıpkısı ağız tadı sağlamaz.”

“BILCÜMLE MARKETLERİ BOZUKLUK HESAP YAPARAK GEZİYORUZ?”

Fatma Sulh: “(Sair marketleri incelediniz mi buraya gelmeden geçmiş?) Bağımlı ki. (Averaj hangi kadarlık bir ayırt var?) Çokça değil amma biraz var. (Daha aşkın indirim bekler miydiniz?) Bütün marketlerden bekliyorum, yalnız bura değil. (Market alışverişleri bütçeyi zorluyor mu?) Zorlamaz mı? Sizinkini zorlamıyor mu? Zorluyor bağımlı ki… Hep marketleri illet hesap yaparak geziyoruz? Zorladığı amacıyla geziyoruz.”

“BURASI HENÜZ PAHALI”

Gülgûn Ağır: “Henüz pahalı. (Buraya gelmeden diğer marketlerdeki fiyatları incelediniz mi?) Deminden gidiyorum. (Orada birlikte istediğiniz fiyatlar yoksa?) Yoksa gine pahalı alacağız sadık…”

“İNDİRİM YAPILMIŞ AMA GEREÇ BULUNMAYAN”

Cemal Çelik: “İndirim yapıldı de demincek bile içeride materyal kalmamış. Bu hafta dirimlik mi acep? Gelmez. (Aradığınızı bulamadınız mı?) Bulamadım. Bulamadık valla. (Ne bakmıştınız?) Şeker Hastalığı baktık, peynir baktık, yok.”

“ELİM BOŞ ÇIKTIM”

İsmini atfetmek istemeyen vatandaş: “(Ellerini göstererek) Bak yersiz çıktım. Banal iskonto yok. (İstediklerinizi alamadan mı çıktınız?) Alamadan çıktım. İnan kim indirimli günlerde özge marketler daha ongun.”

“AYIRT FAIL HİÇBİR MADDE NAMEVCUT”

İsmini atfetmek istemeyen yurttaş: “Benzeri fiyatlar, hiç ayırt fail aynı öz namevcut kim. ‘İndirim, indirim’ de ne olacak? 1-2 liralık indirim… Yine bire bir, faziletkâr oluyor fiyatlar… Fark fail hiçbir madde yok. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Zorluyor tabi.”

Share: