Vekil Dönmez’den II. Abdülhamid Han Türbesi’ne düşündürücü mülakat: Hayattayken yaptıkları çok anlaşılamıyor

Abdülhamid Konak’ın Fatih ilçesi Çemberlitaş’ta kâin türbesine mevrut Vekil Dönmez, restorasyonu devam fail türbede yetkililerden bilgi aldı. Peşi Sıra türbe içre mezarı mevcut Osmanlı padişahları II. Mahmud, Abdülaziz ve II. Abdülhamid ile değişik Osmanlı hanedanı mensuplarını ziyaret eden Dönmez, dua etti

“BİRKAÇ PERIYOT İÇİNDE SONDAJA BAŞLAYACAK”

Kur’an-ı Bonkör tilavetinin bile yapıldığı görüşme sonrası Bakan Dönmez, açıklamalarda bulundu.

Istikşaf gemisi filosunun son üyesi Abdülhamid Konak’ı evvel görev yerine Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile uğurlandığını anımsatan Dönmez, “Yörükler-1 lokasyonuna gönderdik. Şu anda tedarik çalışmaları devam ediyor. Birkaç dönem içre inşallah sondaja başlayacak.” dedi.

“HAYATTAYKEN YAPTIKLARI ÇOKÇA ANLAŞILAMIYOR”

Tetebbu gemilerini ilk görev yerlerine uğurladıktan sonradan isimlerine esin olan padişahların türbelerini ziyaret ettiklerini belirten Dönmez, “Zaman dahi cennet mekan Padişah Abdülhamid Han Hazretlerinin türbesini musahabe ettik. Ruhu zihayat, mekanı cennet olsun. Tarihte öyle şahsiyetler var ki hayattayken yaptıkları çok değerlendirilemiyor, anlaşılamıyor. Melik Abdülhamid Han birlikte bunlardan biri.” değerlendirmelerinde bulundu.

ABDÜLHAMİD EĞLEK BILE SAHA ALTI KAYNAKLARININ PEŞİNDEYDİ

Abdülhamid Han’ın zat hükümdarlığı vaktiyle meydan altı kaynaklarının değerlendirilmesine ilişik namına da yer bilimsel haritaların çıkarılması üzere aheste aynı ceht sarf ettiğini vurgulayan Dönmez, “Bugün inşallah denizlerimizdeki keşifte onun da tıpkısı işareti olacak. Anca görüyor ve değerlendiriyoruz. Bu kurgu ile Abdülhamid Eğlek Araştırı Gemisi’nde müteharrik arkadaşlarımızı da muvaffakiyetler diliyorum. İnşallah çalışmanın böylelikle benzeri sezinleme olursa milletimizle dahi paylaşmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

9 AĞUSTOS’TA YÖRÜKLER-1 KUYUSUNA UĞURLANDI

Yörükler-1’de istikşaf hazırlıkları Mersin Ağacı Taşucu’nda, 9 Ağustos’ta, planlı törende Cumhurbaşkanı Erdoğan aracılığıyla Abdülhamid Konak Muayene Gemisi, Antalya açıklarındaki Yörükler-1 kuyusuna uğurlanmıştı. 10 Ağustos’ta tamlanan noktaya vasıl sefine, muayene için son hazırlıklarını tamamlıyor. Diğer istikşaf gemileri Fatih, Müşkül ve Kanuni de Karadeniz’de keşfedilen 540 bilyon metreküplük gazı karaya çıkartma operasyonlarında düzentileme harcıyor.Share: