Vekil Izdıraplı: “Banal ev tipi huzurevlerimizde buğulanmış çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Izdıraplı, süfli sülale tipi huzurevi modeliyle Adana, Yalova ve Artvin’de yaşlılara hizmet verildiğini belirterek, “Sıradan eş tipi huzurevlerimizde buğulanmış çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Kükremek Yanık, hizmet kuruluşlarını yaşlıların ihtiyaçlarına uygun olarak tasarladıklarını belirterek, her kullanılmamış kuruluşun tasarımının yaşlıların kullanımına uygun adına erişilebilir ve benzeri zamanda ihtiyaca bakarak kişiselleştirilebilir özelliklerde dizayn edilmesini amaçladıklarını vurguladı. Vekil Üzüntülü, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘maltalık tipi’ ve ‘hasis eş tipi’ proje başlamak amacıyla üç ayrımlı kategoride tasarlanıyor. Şehir tipi, bakıma ihtiyaç duyan ve bedenî fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza bakım atfetmek amaçlı adına tasarladığımız bire bir huzurevi modelidir. Sahn tipini günlük işlerini öz başına namına getirebilen ve fiziki hareketliliğe çıktı gerekseme duyan yaşlılarımız için planladık. Bu benzeşim, demans kadar bilişsel fonksiyonlarında bozulmalar meydana mevrut yaşlılarımız üzere hususi tasarlandı. Küçük familya tipi modelimiz ise bağımsız milletvekili akıntı edebilen ve özlük işini kendisi yapabilen, elektronik familya aletlerini kullanabilen ve sağlık açısından daim gözetime gerekseme duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilişik yaşam alanlarında günlük hayatlarını sürdürmelerine olanak tanınıyor” dedi.

“Kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Vekil Acılı, Uşak, Tokat ve Zonguldak’ta sahn tipi mimarlık ile düşünülmüş buğulu bakım kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise bayağı aile tipi mimarlık ile mutasavver kuruluşların hizmet verdiğini belirterek, “2+1 (2 yatak odası, 1 ortak salon, mutfak, banyo ve abdesthane) ve 1+1 (1 akak odası, 1 eş mağaza, aş damı, cağ ve tuvalet) şeklinde tasarlanan süfli karı tipi modelimizde iki yaşlımız gelişigüzel kalabiliyor. Çiftlerimiz vasıtasıyla bundan sonra tercih edilen basit ocak tipi huzurevlerimizde buğulu çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Kendi evlerinde kabilinden yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız bakir arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise dörtköşe mesafe geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.

“168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza hizmet hizmeti sunuyoruz”

Nezaret namına nemli vatandaşlara götürülen hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya müteveccih çalışmalara bitmeme ettiklerini vurgulayan Icra Vekili Yanık, şöyle konuştu:

“Yaşlılarımıza hareketli kurumlarda değil, kendi ortamı süresince bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını elan dahi kolaylaştıracak şerait altında devam edebilmesine yönelik tıpkı anlayışla hizmet veriyoruz. 2022 yılı ilkgüz ayı bakımından 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza leyli kurumsal bakım hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız bile Bakanlığımıza merbut huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Vekâlet kendisine ülkemizin kalan buğulu nüfusunu ayn uğrunda bulundurarak, 2023 yıl sonuna büyüklüğünde 7 leyli hizmet kuruluşu ve 5 gündüzlü bakım ve çalışkan dirim merkezini hizmete açacağız.” – ANKARA

Share: