Vekil Varank: Avrupa’da arz faziletli lige yükseldik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Unicorn Çağı’ temasıyla çevrimiçi başlayan ‘6’ncı Eskimemiş Nesil Girişimcilik Zirvesi’nin hususi oturumu üzere videoteyp sıkıntı gönderdi. Varank, birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’nin ‘unicorn’ terimine yabancı olduğunu ifade ederek, 2019’da açıklayan Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde 2023 yılına büyüklüğünde yer beş altı 10 unicorn çıkarma hedefi konulduğunu anımsattı.

Bakan Varank, ‘Unicorn Çağı’ temasıyla çevrimiçi başlayan ‘6’ncı Bakir Döl Girişimcilik Zirvesi’nin hususi oturumu üzere video akıl gönderdi. Varank, biraz sene öncesine büyüklüğünde Türkiye’nin ‘unicorn’ terimine yabancı olduğunu anlatım ederek, 2019’da açıklanan Endüstri ve Uygulayım Bilimi Stratejisi’nde 2023 yılına kadar bildirme bir iki 10 unicorn tarh hedefi konulduğunu anımsattı. Bugüne kadar Türkiye’den 6 unicorn çıktığını dile getiren Varank, “Bunların iki tanesi decacorn seviyesine yani 10 milyar doların üstünde değerlemeye ulaştı. Bu durum tabiatıyla hem sınırlı içre hem dahi elverişsiz dışında kadem ekosistemimizin potansiyeliyle ilişik nazik tıpkısı cümbüş uyandırdı. Dünyanın önde mevrut para ve ekonomi basını ülkemizin bu başarısını gündemlerine taşıdılar. 2021’da 300’den aşkın girişimimiz toplamda 1,5 milyar doların üstünde yatırım alarak tamlık zamanların rekorunu kırdı. 2022’de da bu trendin artarak sürdüğünü görüyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde, hep 1 milyar 273 milyon dolarlık yatırımla Avrupa’da İngiltere’nin birlikte içinde olduğu yer efdal lige yükseldik” dedi.

10 turcorn tart hedefi

Bugüne büyüklüğünde Türkiye’den 6 unicorn çıktığını dile getiren Varank, 10 turcorn emisyon hedefinin ulaşılması pres tıpkısı tasavvur olmadığını bildirdi. Banal bir ‘start-up’ın, kısa sürede büyüyerek yer esaslı sanayi firmalarının onlarca yılda ulaştığı seviyelere gelebildiğine meni eden Nazır Varank, bu firmaların oluşturduğu ilişik derece ve istihdamla ekonominin soğuk gücü olabildiklerini ve ürettikleri yenilikçi iz ve hizmetlerin bir nice sektörün teknolojik dönüşümüne balaban ulama sağladığını kaydetti. Vekil Varank, bu nedenle erdemli teknolojili sektörler özellikle kalkmak için tam alanlarda muvaffakiyetli girişimlerin kurulmasını motivasyon ettiklerine dikkati çekerek, ‘Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi’ vizyonuyla hazırlanan Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik için ayrı tıpkısı başlık oluşturduklarını anımsattı.

‘Girişimcilerimize kök oluşturuyoruz’

Bakan Varank, finansmana erişimin girişimcilerin önündeki genişlik nazik engellerden biri olduğunu belirterek, “Er aşamalarda riskli görülen alelhusus teknoloji tabanlı girişimler vezneci kredilerinden yeterince faydalanamıyor. Bu noktada, aşama sermayesi fonları, girişimcilik ekosistemi için dirimsel aynı ehemmiyet taşıyor. Biz da lazım kendi kurduğumuz gerekse bindi sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin istihsal, istihdam, dış satım ve yatırım konularında çokça balaban hedefleri olduğunu vurgulayan Icra Vekili Varank, global piyasada adından kortej ettirecek külhanbeyi girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Mustafa Varank’tan Türk oyun geliştiricilerine konuşma

 

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, domestik Kovid-19 aşısı için fahri oluyor

 

Vekil Mustafa Varank, uran üretimindeki artışı değerlendirdi.

 

Share: