VEKIL VARANK AVRUPA’NIN GİRİŞİMCİLİKTE IŞILTILI YILDIZI TÜRKİYE OLMUŞTUR

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Sürdürülebilir Sosyoekonomik Harmoni İçin Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi (ENHANCER) Projesi’ şehadetname töreninde konuştu. Bakan Varank Hamdolsun bugün Avrupa’nın girişimcilikte ışıltılı yıldızı Türkiye olmuştur. Şüphesiz ‘ENHANCER Projesi’ birlikte lüzum hedefleri, gerek bütçesi ile Türkiye’nin ivmelenmesine şişman katkı sağlıyor dedi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Sürdürülebilir Sosyoekonomik Neva İçin Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi’nden (ENHANCER) bindi ve yardım almaya hak kazanan projelerin tanıtıldığı sertifika törenine katıldı. Törende, KEZ Tevessü ve Komşuluk Konseyi Komiseri Oliver Varheyli ve Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank müşavere gerçekleştirdi.

‘GAZA BASTIK DERSEK HERHALDE ABARTMIŞ OLMAYIZ’

Türkiye’nin AB ile kısaca 60 yıllık benzeri katılım ve iş birliği içinde olduğunu belirten Nazır Varank, Türkiye SUTAŞ Mali işbirliği süreci kapsamında başlattığımız kompetitif sektörler programında özellikle sonuç dönemde gaza bastık dersek, herhalde abartmış olmayız. Ardı ardına proje açılışları yaptığımız bereketli bire bir dönemden geçiyoruz. en üst iki hafta evvel İstanbul Ticaret Odası Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdik. Temennimiz Avrupa Birliği ile Kompetitif Sektörler Programı’nda yakaladığımız etken işbirliğinin ENHANCER Projesi’nde de bitmeme edebilmesi. 2020 yılında uygulamaya başlanan proje girişimcilik kapasitesinin iyileştirilmesi noktasında muhteşem ayrımsız misyona sahip. 2023 yılının sonuna kadar bitmeme edecek proje ile girişimcilik ve istihdam imkanları iyileştirilecek ve Türkiye’deki girişimcilik kültürüne katkıda bulunulacak dedi.

‘117 PROJEYE YAKLAŞIK 11 MİLYON EURO KAYNAK TAHSİS EDİLDİ’

Projenin muhacir yoğunluğundan etkilenen 11 ilde uygulandığını rapor eden Varank, 32.5 milyon Euro bütçesi olan ve İstanbul, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri, Şanlıurfa ve Hatay’üstelik meri proje kapsamında 5 farklı bağış programı car edildi. 117 projeye yaklaşık 11 milyon Euro gerçeklik tahsis edildi şeklinde konuştu.

‘AVRUPANIN GİRİŞİMCİLİKTE PARLAYAN YILDIZI TÜRKİYE OLMUŞTUR’

Proje üzerine memnuniyetini dile getiren Varank Hamdolsun zaman Avrupa’nın girişimcilikte parlayan yıldızı Türkiye olmuştur. Zahir ‘Sürdürülebilir Sosyoekonomik Neva İçin Girişimcilik Kapasitesinin İyileştirilmesi’ yani ‘ENHANCER’ bile lüzumlu hedefleri icap bütçesi ile Türkiye’nin ivmelenmesine büyük ulama sağlıyor. Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı kendisine bugüne kadar yapılan yatırımları kıvançla strateji ediyoruz diye niteleyerek konuştu.

Nazır Varank ve Saha Komiseri Varheyli, muvaffakiyetli kâin projelere sertifikalarını arz etti. Dolgun ışık çekiminin peşi sıra Vekil Mustafa Varank merasim alanından ayrıldı. AKARSU Mali Arkalama Fonu finansörlüğünde yürütülen proje, Türkiye’da Arsıulusal Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) yoluyla kombinasyon ediliyor. 2023 yılına büyüklüğünde sürecek proje ile Türkiye’birlikte girişimciliğe bindi verilmesi ve maddi kaynaklarının artırılması hedefleniyor. Proje kapsamında Türk ve Suriyeli girişimcilerin projelerine hibe ve bindi veriliyor.

Share: