Vekil Varank: İhracat rakamları, serencam dönemdeki ivmesiyle 252 milyar doları aştı

Nazır Varank, Yalova Buut İstihdam Merkezi ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Test-Kalibrasyon Merkezi temel atma törenine katılarak gündeme dair açıklamalar yaptı.

İHRACATTA 252 MİLYAR DOLARI AŞTI

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “İhracat rakamları serencam dönemdeki ivmeyle hamdolsun 252 milyar doları aştı. Tığ bu rakamları yer yağı satarak mı yakaladık, doğalgaz ihracatı mı yapıyoruz, tabii ki yararlı. Tığ 252 milyar dolarlık ihracatı dinamik imalat sanayimizle gerçekleştiriyoruz” dedi.

Nazır Varank, Yalova Makine İhtisas Tevhit Sanayi Bölgesi (OSB) zarfında cümbüş gösterecek Yalova Nitelik İstihdam Merkezi ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Test-Ölçümleme Merkezi ana atma törenine katıldı. Burada aynı müzakere eden Vekil Varank, dünyanın karmakarışık bir süreçten geçtiği bu dönemde Türkiye’nin kararlı ayrımsız şekilde için devam ettiğini söyledi. Pandemide hazırlık zincirlerinin sekteye uğradığına, Türkiye’birlikte sanayinin çarklarının aceleci tıpkı şekilde dönmeye devam ettiğine vurgu eden Varank, “Ukrayna- Rusya Savaşı, peşinden gelen enerji krizi sebebiyle dünyanın birçok ülkesi konuşu anlamda savrulurken, tığ akıllıca politikalarla acep ülkemizi bittabi avantajlı konuma getiririz, bunun hesabını yapıyoruz. Bakın dış satım rakamları son dönemdeki ivmeyle hamdolsun 252 milyar doları aştı. Biz bu rakamları petrol satarak mı yakaladık, doğalgaz ihracatı mı yapıyoruz, tabiatıyla kim yararlı. Tığ 252 milyar dolarlık ihracatı canlı imalat sanayimizle gerçekleştiriyoruz. Otomotiv, araba, kimya, möble, tekstil gibi sektörlerimizle tığ bu başarıyı elde ediyoruz. Seçkin zaman söylediğimiz bire bir konu var. Özel sektörün başarılarının anahtarı cevval girişimcilerimizin savaşımcı ruhunda gizli. Fakat farklı taraftan burada devletin ön açıcı rolünü, destekleyici uygulamalarını kategorik göz ardı etmememiz gerekiyor. Biz imalat sanayiini ülkemizin kalkınmasının, vatandaşlarımızın refahının benzeri teminatı adına görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

TÜRKİYE’DE YATIRIM İŞTAHI TARİHİN ÜST SEVİYELERİNDE

Türkiye’nin üretim üstleri olan OSB’lerin niceliğinin ve niteliğinin artırılması noktasında balaban destekleri bakanlık namına verdiklerini belirten Varank, şöyle konuştu:

“Şu anda bakanlığımızın alçak gayretleriyle Türkiye’de OSB’si olmayan iklim kalmadı. OSB’lerimizin sayısı 341’e yükseldi. Ancak Cumhurbaşkanımız seçme devir ne diyor, bizim anılmış bir sloganımız var, ‘Durmak bulunmayan, yola bitmeme.’ Bizim cevval sanayicilerimize inanın imdi 341 OSB yetmiyor. Herhalde 400 üstelik yetmeyecek. Hamdolsun şu anda Türkiye’da envestisman iştahı tarihin en üst seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse bütün tıpkısı şekilde bize sorular yöneltiyor, ‘Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize havari gibi misiniz?’ diyorlar. Lütfen bize yatırım yapacak saha gösterin diyorlar. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu kapsam bu şekilde. Yalova’dahi birlikte aha yatırımların temelleri birer birer atılıyor. Esasında Türkiye’birlikte yatırımlar anlamında muhalefetin pompaladığı kötümserlik ortamının umum tersine bire bir yassı şu anda yaşanıyor. İnanın biz yatırımcılarımıza meydan bulmakta zorlanıyoruz. Hele balaban ölçekli envestisman ihtiyacı mevcut yatırımcılarımıza şu anda saha gösterirken haddinden fazla bunaltıcı teessürat yaşıyoruz. İşte bu yüzden Edirne’üstelik Diyarbakır’a, Samsun’dan Adana’evet 44 eskimemiş OSB üzere kayran seçimi çalışmalarımızı akıbet çehre bitmeme ettiriyoruz.”

“OSB ÇEVRECİ BİR YAPIYA SAHİP OLACAK”

Varank, yıpranmamış OSB’lerin yatırımcılar üzere rahatlama yaşatacağını kaydetti. Varank, Yalova Makine İhtisas OSB’nin yenilikçi, yeşil ve sürdürülebilir bire bir istihsal vizyonunu oraya koyduğunu üstelik anlattı. Varank, OSB’nin çevreci ayrımsız altyapıya cemaat olacağına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Sürdürülebilir akarsu yönetimi üzere ayrımsız baraj, yağmur suyunu kullanılması üzere altyapı, çıkmaz aydınlatmalarında yenilenebilir enerji, çokbilmiş elektrikli çevirgeç, park projeleri, başarısız atılan hile sistemi, laboratuvar, enstitüler, medrese, meslek lisesi binaları düz algı. Bu manada bu OSB’nin vizyoner yaklaşımları bilcümle OSB’ler için aynı betik niteliğinde olmalıdır diyerek düşünüyorum. Hemen OSB’ler üzere değil, yerel yönetim anlayışını akla yatkın şekilde sürdürmeyen bu ülkede belediyeler var. Bakın ben buraya Eskişehir’den geldim. Eskişehir’in çokça beş altı ayrımsız kısmında baran suyu atılmış altyapısı kâin. Yunus Emre Caddesi var. Eskişehir’in merkezinde tıpkısı ana yol ve şu anda orada şebeke sistemi tam olmadığı için vidanjörler şehrin içine gelip kanalizasyonla ait sıkıntıları gidermeye çalışıyor. Sorsanız tığ çokça iyi belediyecilik yapıyoruz diyorlar. ya sen kanalizasyonu Eskişehir’in merkezinde halledememişsin. Bak şüphesiz gelişim yapılır bürümek istiyorsan, gel sana tığ vizyonu gösterelim. OSB’birlikte gösterelim. Bittabi burada altyapıları kuruyoruz, geleceğe çevrik burada planlamalar yapıyoruz biz size bunları öğretiriz. Yeter kim vatandaşımız burada sorumluluk çekmesin. Bunları söylediğimde birlikte bana kızıyorlar, ‘Ya Sayın Bakanım siz münasebet siyasa yapıyorsunuz’ diyorlar. Zahir siyaset yapmayacağım ya. Tabiatıyla ki SELIM Parti’nin tıpkı üyesi olarak politika bile yapacağız. Vatandaşımıza kim makul hizmet ediyor, edemiyor bunları dile getireceğiz. Genişlik evire çevire örnekleri yaparak bile tığ vatandaşlarımızın ihtiyacı olan hizmetleri onlarla buluşturacağız”.

YILDA 2 BİN 800 KİŞİLİK İSTİHDAM HEDEFİ

Nazır Varank, Yalova Araba İhtisas OSB’nin Bütünleşik Danışma ve Düzenlilik Sistemi Projesi’nin 2023 yılı envestisman programına teklif edildiğini de anlatım etti. Temeli atılan tesisler için bile bilgelik veren Varank, artık ameliye eğitimin verileceği Yalova Uzanım İstihdam Merkezi ile yılda 2 bin 800 kişinin istihdam edilmesinin hedeflendiğini söyledi. Varank, 14 milyonluk bütçeli projenin 6 milyon lirasını bellik eliyle desteklediklerini ifade etti.

Varank, TSE Test-Ölçümleme Merkezi’nde yılda 2 bin test ve ölçümleme hizmeti verileceğine değinerek şöyle konuştu: “Imtihan altyapısı alanlarında son dönemlere büyüklüğünde ülkemizde büyük eksiklikler vardı. Hamdolsun biz bu eksiklikleri izale yerine 20 yılda balaban adımlar attık. Bu merkezde Marmara Bölgesi genelinde araba, otomotiv, gemilik, deniz ve demir hat ulaşım sektörlerine seslenme edecek bire bir forma olacak. Bölgede daha önce yapılamayan testlerin yapılmasına imkan sağlayacak. Böylece tıpkısı taraftan firmalarımızın zamandan artırım etmesini sağlarken değişik taraftan üstelik paramızın az içinde kalmasını sağlamış olacağız.” Varank, merkezde Türkiye’da daha ilk yapılmayan destek yanmazlık kadar testlerin birlikte gerçekleşeceğini rapor etti. YANLIŞSIZ Tümen Yalova milletvekilleri Meliha Akyol, Ahmet Büyükgümüş, TSE Başkanı Mahmut Sami Delicesine ve Yalova Makine İhtisas OSB Başkanı Dayanım Özdemir da törende konuşmalar yaptı. Tören Düzeni üyeleri, konuşmaların ardından merkezlerin asıl atma butonuna gelişigüzel bastı.

Share: