Vekil Yanık: “İstihdam edilen kadın sayımız 10 milyona yaklaştı”

Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Üzüntülü, “2002 yılında istihdam edilen avrat sayımız 6,1 milyon iken yüzde 64 civarında bir artışla bugün bu cirim yaklaşık 10 milyona yaklaştı” dedi.

Edirne’nin Narven Mahallesi’nde bulunan ve kentteki kadınlara sağlık ve istihdam alanı oluşturacak, toplumsal hizmetlere erişimi artıracak Narven Sosyal Yaşam Merkezi’nin açılışında mütekellim Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Yanık, “Bakınız, 2002 yılında istihdam edilen kadın sayımız 6,1 milyon iken yüzde 64 civarında aynı artışla bugün bu rakam tahminî 10 milyona yaklaştı. Farklı yandan kadınlar de daha çok istihdamda kayran almanın yanı sıra istihdam oluşturmaya çalışıyorlar. Müteşebbis görünmek ve kişi işlerini inşa etmek istiyorlar. Bu çerçevede Türkiye’nin içtimai ve iktisadi gelişmesine katkıda kâin, soylu erki değer oluşturan karı müteşebbis sayısının artırılması ve eş girişimcilerin desteklenmesi son aşama büyük. 2022 yılı önceki çeyrek altın verilerine bakarak, çalıştıran ve kendi ad ve yerine çalışanlar içindeki avrat oranı yüzdelik 16,7” dedi.

Bakan Üzüntülü, “Bu noktada, kadın istihdamını ve girişimciliğini elan verimli kuzuluk tebliğ etmek amacıyla yaptığımız terbiye programlarımız da iri ilişki görüyor. Bakanlığımızın İl Müdürlüklerinin koordinasyonunda finansal konuların ve risklerin anlaşılması, kadınların kazançlı hayata katılımlarını destekleyen mekanizmalar üzerine farkındalığın artırılması amacıyla Mali Okuryazarlık ve Kadınların Hesaplı Güçlenmesi Seminerleri bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı. – EDİRNEShare: