Vuzuh tatilde ilkokul öğrencileri üzere açılan dikiş kursu kırıcı rabıt görüyor

Uzaklık tatilde beş öğrencileri amacıyla açılan terzilik kursu kilolu rabıt görüyor

RİZE Rize’üstelik okulların uzaklık dinlence dönemine girmesiyle alay malay ilkokul öğrencileri amacıyla açılan terzilik kursu ağır bağlam görüyor.

Rize’da Çul ve Zemin öğretmenliği fail Hayal Tatoğlu, terzilik kursları veriyor. Verdiği kurslar ile bire bir çok kişiye dikişin pekâlâ yapılacağını öğreten Tatoğlu, okulların uzaklık tatil dönemine girmesiyle birlikte tıpkısı projeye etap attı. Başlangıçta ağırşak verdiği kişilerin çocuklarına küşayiş tatil döneminde yüzlü yüzlü halk becerilerini arttırabilecekleri aynı kurs vermeye başladı. Kursa gelen çoğunluğu kız olan 10 devam ilkokul öğrencisi kursa eskimemiş başlamalarına rağmen kendi çeşit kutularını dikmeyi başardılar.

“Gençlere dikişi sevdirmeliyiz”

Gençlere dikişi sevdirmek amacıyla ağırşak vermeye başladığını belirten Görüntü Tatoğlu “Çocukların aleniyet tatilde annelerinin üstelik yanında bu şekilde tıpkısı etkinlik yaptık. kalem kutusu diktirdik onlara. Çocuklarımıza dikişi sevdirmemiz gerekiyor. Yaşı kıytırık çocuklarımız nev kutularını kendileri dikebilecek vaziyete geldiler. Gençlere dikişi sevdirmeliyiz. İleri yaşlarda üstelik kendi dikişlerini ve kıyafetlerinde ki söküklerini dikebilmeliler. Velilerimiz doğrusu kursumuza geliyordu onların minik çocuklarını dahi konuk ettik. Haddinden Fazla fena hâlde terzilik yaptılar. Yaşları 7 ile 12 ortada olan öğrenciler kendi dikişlerini yapabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Uğraşı namına terzilik çok zevklidir, dikiş sevilince bırakılmaz”

Çocukların ilerleyici yaşlarda dikişi sevmeleri amacıyla kursu başlattıklarını tamlayan Tatoğlu, “Dinç kızların gelecek yaşlarda ihtiyacı olacağının farkındayım. Onlara bu işi sevdirmek lazım. Gençlere bunu aşılamaya çalışıyorum. Canlı kızlar büyüdüklerinde öz ihtiyaçlarını gidermeleri gerekecek. Uğraşı yerine terzilik çokça zevklidir, terzilik sevilince bırakılmaz. O ayrımsız meslek değil üstelik hobi adına hayatının bire bir köşesine oturuyor. Eli yatkın olan çocuklarımız var. Çocuklarımızın keşfedilmemiş yönlerini ortaya takip etmek gerekiyor. Hayatları boyunca dikişi sevmeleri için hakeza aynı etkinlik yaptık. İleriki yaşlarında belki giyimçizer, modelist olabilirler. Zat ihtiyaçları dışında çokça iri atölyeler kurabilirler. İlerdeki yaşlarında ne olacağı hiç anlaşılan değil. Tümce çıktı dikmeye, ihtiyaçlarını gidermeye başladı. Tüketici olmaktansa müstahsil olmayı tercih ediyoruz. Çocuklarımızın dimağ altına filhakika yerleşecektir. Çocuklarımızdan kâffesi olmasa da tıpkısı çoğunun gittikçe bunu meslek yerine yapacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Kızım gittikçe çok güzelce elbiseler dikebilir, giyimçizer mümkün”

Kızının evde dikiş yaparken kendisinden görüp heves ettiğini ifade eden Rağbet Kantoğlu “Böyle tıpkısı proje yapıldığı amacıyla ben çok mutluyum. Ben aslında dikişe sonra başlayanlardanım. Terzilik makinesi alırken karşılaştım hocamla. Kızımda ego evde yaparken bütün benim yanımda duruyordu kendisi da dikmek istiyor. Hocam böyle benzeri aktiflik yapacağını söyleyince bire bir gözetmek istedik. Çocuğumun çokça çok ilgisi olduğunu gördüm. Yer azından bu ortamı görüp, deneyimlemiş oldu. İlerdeki hayatında bunu hatırlayıp benzeri ahbapça esnasında adamakıllı ayrımsız şekilde rapor mesabe. Kızım ileride haddinden fazla evire çevire elbiseler dikebilir, stilist tür. Hayatında benzeri vadi etmesi amacıyla getirdim ve haddinden fazla memnun oldum. Umum becerisi var yapabileceğini düşündüm. Birkaç çalışmayla çanta da dikebileceğini düşünüyorum” dedi.

Share: