Yalova Makine İhtisas OSB’de 4’üncü fabrikanın temeli atıldı

Yüzlerce fabrikada on binlerce kişinin istihdamının sağlanacağı Yalova Araba Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 4’üncü fabrikanın temeli planlı törenle atıldı.

Tamamlandığında 320 fabrikanın ruh göstereceği ve 25 bin kişinin istihdamının sağlanacağı Yalova Makine OSB’nin 1. hamle çalışmaları çerçevesinde dördüncü üretim tesisinin temeli atıldı. Günahsız Döküm ve Araba tesislerinin ana atma töreninde konuşma eden OSB Umumi Heyet Başkanı Dayanım Özdemir, eylül ayında Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) tersaneler ve milli proje TOGG’a da bakım verecek nitelikte imtihan ve kalibrasyon merkezinin temelini atacaklarını söyledi. Özdemir, Yalova Üniversitesi’nin araba, mekatronik ve endüstri mühendisliği bölümlerinden oluşan mühendislik medrese kampüsünün temellerinin dahi ekim ayında atılacağını atılacağını rapor etti. Uran bölgesinde üretimevi topluluğu mensur etmediklerinin altını çizen Direnç Özdemir şöyle konuştu:

“Biz burada darülfünun, kamu, endüstri teşrikimesai ekosistemini inşa ediyoruz. Küçük Asya 5.0 adını verdiğimiz mimari konseptimizi celal büyüklerimiz haddinden fazla beğendiler amma işimizin çokça ağırlık olduğunu bile söylediler. Şişman ihtimalle başaramayacaksınız demişlerdi. Bugün itibariyle görüyoruz kim şu ana kadar kısaca 20’ye mail uran kuruluşumuza icazet vermiş durumdayız. Çokça şükür ki Rum 5.0 adını vermiş olduğumuz, Küçük Asya’nun sivil mimarisini endüstrideki yorumlanışı niteliğindeki bu mimaride belki bile dünyada biricik aynı örneğini burada düz yazı ediyoruz. Hem estetik amma tıpkı o büyüklüğünde dahi yeşil binalar inşa ediyoruz burada. her bir tesisimiz toplumsal teçhizat alanlarımız de karışma gelişigüzel üretimlik tesisi TSE yeşil yapı kriterleri ile mensur edilmekte. Bu anlamda inşallah hem Türkiye’de hem dünyada bire bir ilki domuzuna, yeşil Yalova’mızda gerçekleştirmiş olacağız. O pencere mekanlı, silikon cepheli, sönük, kimliksiz ve yeşil mutabakata aykırı yapılar yerine burada hem kültürümüz yaşatan hem birlikte yeşil binalarla bahtiyar çalışanların topluluğunu hep gelişigüzel mensur etmiş olacağız.”

DÜRÜST Öğür Yalova Saylav Meliha Akyol ise iktidarı dönemlerinde bugün gelinen noktada Türkiye’nin her yerinin yapı yeri alanına döndüğünü tabir etti. Akyol, hesaplı kriz varken dahi çalışmaların tezce bitmeme ettiğine dikkati çekti.

SELIM Parti Çankırı Saylav Sıhhatli Çivitcioğlu ise firma sahibi Hür Karakuş’un kız kardeşinin âdem olması cihetiyle asıl atma törenine katıldığını belirtti. Çivitcioğlu, Türkiye’nin 20 seneden beri eğitim, erişim, afiyet, kültür ve iktisadi alanlarda haddinden fazla balaban kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Sili Döküm ve Araba Umumi Müdürü Bağımsız Karakuş ise teknolojik yatırımlar ayırmak ve istihdamlarını tezyit etmek istediklerini belirterek, “24 almanak geçmişimizde 45’ten fazla ülkeye dış satım yaptık. Ürünlerimizin yüzde 95’ini ihraç etmekteyiz. Ar-ge yapıyoruz, tasarlıyoruz ve daim büyüyoruz” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra tören düzeni üyeleri fabrikanın temeline önce betonu atan butona bütün gelişigüzel bastı. Esas atma törenine Vali Yaşamış Erol, Yalova Şehremaneti Başbuğ Vekili Nusret Karaalioğlu, Altınova Belediye Reisi Dr. Güçlü Oral, Termal Belediye Başkanı Hüseyin Sinan Çevik, Taşköprü Belediye Reisi İsmail Aslan, İl Güvenlik Müdürü Göksel Topaloğlu ve İl Bitirmiş Komutan Yardımcısı Miralay Özkan Turfa bile katıldı. – YALOVAShare: