Yalova’da kurulan midye çiftliklerinde hasat başladı

Ekincilik ve Orman Bakanlığının destekleriyle Yalova’bile kurulan midye çiftliklerinde önceki hasat yapıldı.

Yalova Valisi Yaşamış Erol, Balıkçılık ve Su Ürünleri Umumi Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar ve gelgel müdürlerinin katıldığı programda, örgensel midye üretilen çiftlikler gezildi. Tören Düzeni üyeleri, çiftliğin ürünlerinden hazırlanan midye dolmaların tadına baktı.

Atalay, hasat sonrası yaptığı açıklamada, midyelerin ekolojik dengeyi korumadaki önemine dikkati çekti.

Midyelerin denizi temizleyen arz cesim canlılar olduğunu belirten Atalay, şöyle devam etti:

“Henüz dosdoğru, hijyenik şartlarda üretilmiş midyelerin hem denizlere katkı sağlaması hem konuşu alanda vatandaşımıza dirimsel sağlaması amacıyla tıpkı proje başlattık. Bu proje çerçevesinde Yalova sunu koskocaman illerimizden biri. Biliyorsunuz geçtiğimiz sene müsilaj problemi oluşmuştu. Bunu önlemede midyeler, koşa kabuklular haddinden fazla oylumlu canlılar. Hem ekonomiye hem halkımıza elan gür, güzelce şartlarda midye vererek bütçelerine katkı sağlayarak bire bir zamanda denizi temizleyerek geliştirilen benzeri sistem.”

Parıldar ise yıllık 9 bin tonluk midye çiftliklerinin tam kapasiteye eriştiklerinde dolaylı namına 400-500 milyon lira munzam değer oluşturacağını anlattı.

Bunun birlikte ildeki üretim alanlarının etkin kullanımı bakımından çokça önemli olduğunu vurgulayan Parıldar, “İyi tarım uygulamalarında, organik tarımda önceki ve biricik midye çiftlikleri. Bu anlamda bizler bile şu anda yapmış olduğumuz hasatlarda hem dolgunca ekincilik uygulamaları prensiplerine hem uzvi tarım prensiplerine akla yatkın namına istihsal yapıldığını ve bu üretimin gani ekincilik ve organik tarım sertifikalarıyla pazara sunulduğunu da tebşir etmek istiyoruz.” dedi.

Yalova Tarım Odası Başkanı Şaban Beşli ise balıkçılık birlikte yaptığını aktararak, benzeri midyenin günde 6-7 litre suyu temizlediğini dile getirdi.

Çınarcık açıklarında midye çiftliği kuran Alp Bingöl dahi gelecek yıl hasat yapacaklarını, 2 sene içre kapasitelerini 2 bin tona çıkararak tamamen örgensel midye üretmeyi hedeflendiklerini bildirdi.

Hasadın yapıldığı çiftlikte proje yöneticiliği görevini örümcek Yüksek Evsen dahi şu ifadeleri kullandı:

“Son tüketiciye mıhlı midyeyi duyurmak amacıyla elimizden geleni yapacağız. 170 dönüm kayran üzerine oturmuş çiftliğimizin 2 bin 500 titrem kapasitesi var. 4’üncü yılın böylecene kül kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. Marmara Denizi de bu konuda sunu bahtlı yerlerden biri. 4-5 sene sonraları Marmara Denizi’nde midye üretimi ile ilişkin çokça değişik konuşacağız.”

Share: