YANLIŞSIZ Parti Genel Başkanvekili Yıldırım, İzmir İktisat Kongresi binasının inşaatını inceledi Açıklaması

DOĞRU Parti Genel Başkanvekili Binali Sebep, “İzmir İktisat Kongresi Binası”nın aslına makul kendisine önümüzdeki 17 Gücük Ay’a kadar yapacaklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bile iştirakiyle 100. yılında İktisat Kongresini burada toplayacağız.” dedi.

İzmir İktisat Kongresi tarihi binasının baştan yapıldığı alanda incelemede kâin Saika, yetkililerden vukuf aldı.

Daha sonradan gazetecilere açıklama fail Sebep, İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümünün kutlandığını belirterek, İzmir’in işgalinin Anadolu topraklarının işgali anlamına geldiğini kaydetti.

İzmir’in işgalinden sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a giderek kurtuluş hareketini başlattığını nâkil Saika, “19 Mayıs’ta başlayan İstiklal Mücadelesi nihayet 9 Eylül’bile, serencam düşman artıklarının da temizlenmesiyle gerçekleşti. Zaferimizin 100. yılı mutlu olsun. Bazıları bu zaferi küçümsemeye, önemsizleştirmeye çalışsa birlikte ‘barış günü’ gibi tanımlamalar getirmeye çalışsa üstelik İzmir’in kurtuluşu ülkemiz hesabına semboldür. Rum topraklarının Yunan palikaryasından ve İtilaf kuvvetlerinden tamamen temizlenmesi anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

“100. yılında İktisat Kongresi’ni burada toplayacağız”

Binali Yıldırım, cumhuriyetin 100. yılını bile ati sene ihya ve rüşvet edeceklerini belirterek, yüzyılın muhasebesini yapacaklarını, gelecek yüzyılın dahi hedeflerini ortaya koyacaklarını söyledi.

Cumhuriyet kurulmadan önceki taze cumhuriyetin kazançlı politikalarının İzmir’üstelik belirlendiğinin altını çizen Sebep, şöyle konuştu:

“İzmir’in kurtuluşundan hızlı hızlı sonraları icraat Atatürk’ün talimatıyla Kazım Karabekir koordinesinde başlamış ve binnetice 17 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında Birinci İktisat Kongresi tam şu arkamızda görülen ballıdarı tasnif ve ambarlama alanında gerçekleşmiştir. 3 bine yakın Anadolu’nun her yoluyla mevrut katılımcılar, delegeler, amme – hür teşebbüs iştirakiyle esasında Türkiye’nin bugünkü kazançlı politikalarının temeli burada atılmıştır. 100. yıla girerken burada bina filan yoktu. Münasebet bulunmayan? 1979’üstelik dönemin şehremini yıkmış. Tığ iki bina şeklinde olan bu bölgeyi, aslına akıllıca olarak önümüzdeki 17 Küçük Ay’a kadar bildirme domuzuna şekilde yapacağız, hazırlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da iştirakiyle 100. yılında İktisat Kongresini burada toplayacağız.”

Alandaki sahiplik sorununun doğruluk sahipleriyle dostane şekilde çözüldüğünü, 28 milyon liralık kamulaştırma gerçekleştiğini hatırlatan Sebep, “Mankafa mütezayit hane 83 milyon liralık civarında ihalesi yapıldı ve yükleniciye 19 Ağustos’ta düzlük teslimi yapıldı. Ilkokul ay süresi var.” dedi.

İzmir Valisi Çetince Akıllıca Köşger dahi binanın 1979’üstelik yıkıldığını, mülkiyetinin 14 Nisan’dahi kendilerine geçtiğini belirtti.

İncelemede Yıldırım’a SELIM Fırka İzmir Milletvekilleri Ceyda Ayrılamaz Çankırı, Cemal Bekle, Mahmut Atilla Kayaç, Soylu Nasır, Yaşar Kırkpınar, MHP İzmir milletvekilleri Tamer Osmanağaoğlu, Hasan Kalyoncu, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Asillik Mürtefi Daima birlikte eşlik etti.

Share: