YERDE BULUP BESLEDİĞİ EBABİL YANINDAN AYRILMIYOR

Yalova’bile tüvana Işıl Pekergin (50), hisse senedi yerinin uğrunda bulduğu ebabili beslemeye başladı. Pekergin, 3 aydır gittiği rastgele yere ebabili de götürüyor. Sabah işe gelip, akşam ezanı da eve birlikte dönen Pekergin ile dağ kırlangıcı, görenlerin ilgisini çekiyor.

Yalova’birlikte optik dükkanı mevcut Işıl Pekergin, 3 kamer ilk, hareket yerini açmaya geldiği bir sabahleyin, şehremaneti sililik görevlisinin yerde kuş bulduğunu gördü. Pekergin, elan tüyleri da çıkmamış olan kuşun dünyada bulunmaz tanıdık ve Türkiye’da 4 türü bulunan dağ kırlangıcı olduğunu öğrendi. Pekergin, elleriyle beslediği ebabili 3 aydır evine ve iş hesabına götürerek bakıyor.

‘EVCİMEN, SEVGİ MAHMUL BİR KUŞ’

Omzunda kuşla gezdiğini görenlerin hayretle kendisine baktığını söyleyen Pekergin, Daha yıpranmamış doğmuştu, küçücüktü, hakeza el kadardı, tüyleri birlikte çıkmamıştı. İş yerinin önüne düştü. Oradan bana getirdiler, hayvansever olduğum amacıyla. Düşündüm taşındım, ‘barınağa falanca versem’ diye amma barınakta bakamazlar. Zira kendisinin beslenmesi print olurdu. Ben ellerimle ağzını açarak, içine koya koya besledim. Bugüne büyüklüğünde geldi 3 kamer olmuştur. Ama kendisi beslenemiyor hele benim beslemem gerekiyor. Burnunun üstünde 2 lime mapushane var oradan peçeteyle su veriyoruz. Ağzının içine bile akarsu koyulmuyor. Burnunun üstündeki deliklerle su ihtiyacını karşılıyor. Demincek tabii kim uçması üstelik gerekecek ama uçtuğu ahit bazı rüfeka, ‘Sen alıştırdığın amacıyla, evcimen olduğu üzere, aşındırmak bulamaz’ diyor. Alim varsa, bu bittabi olacak İleriki zamanlarda kuşkusuz beslenecek Acep hangi yapmamız gerekiyor Rehabilite almak gerekir mi Böyle kuşlarla ilgilenen bölümler var mı Koruyucu olurlarsa haddinden fazla sevinirim. Ebabil, evcimen ve sadakat kirci bire bir kuş diye konuştu.

Share: