Yordamlı Polat’tan İzmir’in Unesco Acun Mirası Adaylığından Elenmesine Aksülamel: “İzmir Halkı Rey Vermedikleri İçin Cezalandırılıyor”

CHP İzmir Milletvekili Mahirane Polat, Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın İzmir’in Kemeraltı bölgesini havi Tarihi Liman Kenti’ni UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığından elemesine aksülamel gösterdi. Polat, “İktidar mensuplarının İzmir husumetleri gelişigüzel alanda devam ediyor. İzmir halkı oy vermedikleri için cezalandırılıyor” dedi.

CHP İzmir Mebus Dirayetli Polat, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO Acun Mirası 2022 daimi adaylığı amacıyla İzmir Tarihi Liman Kenti hesabına Bursa’nın İznik Bölgesi’ni laf kayran dosyayı iletmesini eleştirdi. Kayıtlı bire bir açıklama özne Polat, şunları kaydetti:

“İktidar mensuplarının İzmir husumetleri temas alanda bitmeme ediyor. İzmir halkı düşünce vermedikleri için cezalandırılıyor. AKP hükümetinin İzmir’i, İzmirlileri anlaması üzere geçmiş tarihi ve Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü anlaması gerekiyor. Halas mücadelesinin İzmir halkı üzere hangi ifade ettiğini haddinden fazla mebzul anlamaları gerekiyor. İktidara geldikleri günden beri İzmirlilerin teveccühünü kazanamamış, yaptıkları açıklamalarla aşağılayan, ötekileştiren, kutuplaştıran, pus sallayarak ayar bildiren yaklaşımlarıyla üstelik tek ahit İzmir’i kazanamayacaklar.”

“İZMİR’E ŞAŞI VEKIL ZİHNİYET”

İzmir’in UNESCO Acun Mirası daimi adaylığı ile ilgilendiren değerlendirmede mevcut Mahir Çelik, şu açıklamayı yaptı:

“Parçalanmamış birleşenler proses içerisinde etap atıyor. Bakandan randevu temenni ediliyor, randevu veriliyor. Nazir daha sonra ben İzmir’e gelince dosyayı alıp UNESCO’ya ileteceğim diyor ve randevuyu halel ediyor. bu arada Icra Vekili Mir tıpkısı kalem İzmir’e gelmiyor. beraber ilan ediliyor kim; İzmir’in değil İznik’in dosyası UNESCO’ya sunulmuş. İznik bağımlı ki UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeli. Ancak İzmir bu ülkenin koskocaman değerlerinden. İzmir’e şaşı bakışın bitmeme etmesi maatteessüf keder verici ve ilkel, sığ tıpkısı zihniyetin ürünü. Bu fenomen, ‘Burnu sümüklü çocuk, gavur İzmir, İzmir karışma altında’ söylemlerinden sonradan bu zihniyetin İzmir’e göz açısını somut bir şekilde ortaya koyuyor. İzmir hakkını istiyor. Gerekli süreçlerin tamamlanarak İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Acun Miras Listesi’ne girmesi için derhal muktezi adımların atılması çağrısı yapıyorum. İzmir tam paydaşlarıyla normalde 2-3 yıl süren çalışmaları 4 kamer kabil gelişmemiş tıpkısı zamanda tüm namına tamamladı. İzmir bu yaklaşımı adalet etmiyor.”

Share: