Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı sürat ihlal tespit sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama atiklik ihlal tayin sistemi” devreye girdi

YOZGAT Ülke genelinde 4 bin 628 kilometrelik yol ağında “Sayı Farkı yordam ihlal belirleme sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat ortada mecmu 146 kilometrelik kat ağında ivinti koridoru oluşturuldu.

Baş Döndürücü hızdan kıran yaşanan trafik kazalarını gölge etmek ve tehlikesiz gidiş geliş akışını sağlamak amacıyla “Averaj Cevvaliyet İhlal Belirleme Sistemi” ihdas çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Gidiş Geliş Güvenliği Izleme Belgesi doğrultusunda birçok bölgede tamamlandı. Projenin mutluluk geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri olmak üzere bütün 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki karaca yolu ağında averaj yordam ihlal belirleme sistemleri kuruldu. Belli bölgelere gidiş geliş işareti ile uyarma levhaları yerleştirildi ve atiklik ihlallerine müteveccih yerine gidiş geliş denetimleri birlikte uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında trafik güzergahında yordam ihlal tespit sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Inanma Müdürlüğü Kesim Gidiş Geliş Denetleme Bölüm Müdürlüğü ekipleri birlikte ortalama atiklik koridoru meri bölgelerde sürücüleri durdurarak hem dizge üzerine bilgilendirmelerde bulundu hem da gidiş geliş kurallarına uymaları üzerine sürücüleri uyardı.

“Sayı Farkı hız ihlal tayin sistemini ilk kez duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan güdücü Özkan Toker, sayı farkı hız ihlal tespit sistemini ilk kez duyduğunu söyleyerek, “Vatandaş açısından çok pir ayrımsız aplikasyon. Bizler da sürücüler namına kurallara uyarız ve kazaların elan az seviyeye inmesine havari oluruz. Ülkemizde serencam zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar haddinden fazla zehir haddinden fazla özen etmemiz geçişsiz. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu çeşit kaybımızın olamaması bizim üzere henüz iyi tamam” dedi.

“Can taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise çabukluk konusunda titiz olduklarını belirterek, “Bağımlı ki tığ bu çabukluk sınırlarına uymak zorundayız. Biz can taşıyoruz ve bağlı adapte olmak zorundayız. Yollarda ikaz levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik kere ağında atiklik koridoru kullanılıyor”

Yozgat Nahiye Trafik Fal Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Ermiş Müşkül da mutluluk genelinde 4 bin 628 kilometrelik kere ağında ortama cevvaliyet koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde bile 146 kilometrelik yol ağında çabukluk koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin averaj çabukluk belirleme ihlal tabelalarını gördüklerinde elan tetik ve duygun olmalarını murat ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarını önlemede, çabukça mücadelede atiklik koridorlarından feyizlenmek kanalıyla gidecekleri yere kontrollü tıpkı şekilde gitmelerini dilek ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında değme zaman yordam kurallarına uymalarını istiyoruz fakat EDS VE PTS yazılarını gördükleri devir vakit kaybetmeden tıpkısı noktada cevvaliyet ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri boyunca hız ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine vadi verdi.

“Cezalar plakalara spontane yazılıyor”

Averaj hız ihlal tespit sistemi için brifing dahi kâin Güç, “Sürücülerimizin gidiş geliş kurallarına ve hız limitlerine uymalarını murat ediyoruz. Ortalama atiklik ihlal tespit sistemimiz, iki bekçi arasındaki kameralarla araçların methal ve yokuş saatleri ölçülerek sayı farkı hızı tespit ediyor ve belirtilen kilometre ve tamlanan saat aralığından daha erken miftah girmiş olursa herkes spontane adına dil plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: