Yozgat’ta 20 Hatıra Ormanı Kuran Abdullah Karataş, Geliştirdiği Mantolama Sistemiyle Fidanların Kurumasını Önledi

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde öz imkanlarıyla 2000 yılından beri kurduğu 20 hatıra ormanının günlük sulamasını ve bakımını yapan 62 yaşındaki Abdullah Karataş, geliştirdiği yalınç mantolama sistemiyle diktiği çam fidanlarının kurumasının üstelik önüne geçtiğini söyledi.

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde hayat dolu 62 yaşındaki Abdullah Karataş, 2000 bin yılından beri kendi imkanlarıyla 20 kadar hatırat ormanı oluşturdu. Diktiği fidanların zaman zaman kuruması üzerine çare arayan Karataş, süssüz tıpkısı mantolama sistemi geliştirdi.

“HERGÜN BAKIMINI YAPIYORUM”

2008 yılında zor olduktan bilahare çocuklarıyla beyaz zehir yük konusunda işyeri açan Karataş, 2000 yılından bugüne büyüklüğünde 300 bin fidanı toprakla buluşturduğunu, 20 andaç ormanı kurup, amma velakin talepte mevcut belediye ve muhtarlıklara üstelik fidan desteği yaptığını söyledi. Yozgat Bozok Üniversitesi Sarıkaya Yüksekokulu bölgesini yeşillendirmek üzere mesai yaptığını anlatan Karataş, yüksekokulun arazisinde 10 binden çok fidanı toprakla buluşturduğunu belirterek, “Burada 5-6 senedir fidanlarla uğraşıyorum. Bura Mavi Ladin, Yeşil Ladin, Köknar, Yalancı Akasya, Ihlamur, Arkalıksız, Semavi Andız, Sarıçam, Karaçam, Meşe ağacı, Gül gibi seçkin tür fidanı diktim. 10 bini geçti. Bu fidanların dikimini, sulamasını, bakımını, hepsini kendim yapıyorum. 2000 yılından beri bu hizmetleri yapıyorum” dedi.

“KURUYAN ÇAMLARIN YERİNE DİKİM YAPACAĞIM”

Bu yıl 18 bin modül fidan bağlantısı yaptığını bildiren Karataş, 13 bin fidanın nisanda geldiğini, 10 bin fidanı Türkiye’nin bir nice durumunda dağıttığını vurgulayarak, “3 bin pasaj fidanımın de bin 500 tanesini kullanılmamış sistemle, geliştirdiğim sistemle diktim, bin 500 tanesini üstelik vazıh üs diktim, ilgilenmek maksadıyla. Allah’a şükür bu bakir sistemde liyakatli oldum. 5 bin pare dikme de kasımda gelecek. Bu kasımda gelecek fidanlarımızın bin tanesi Mavi Ladin, Yeşil Ladin, Köknar, onlar ati. Onları belediyemize vereceğim. Belediyemiz, Sarıkaya’mızın ayrı cinsten yerlere dikim yapacak. 4 bin kesim ati Sarıçam, Karaçam dahi kuruyan çamların adına dikim yapacağım” diye konuştu.

“20 BİN TANE FİDANIMI TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIM”

“2023 yılında Allah müsaade verirse 2 kesim orman projem var” diyen Abdullah Karataş, 20 bin dikme bağlantısı yaptığını belirterek, “20 bin pasaj fidanımı toprakla buluşturacağım, 2023 yılında. Fidanların tamamını kendi imkanlarını alıyorum. Kendim suluyorum, kendim bakıyorum, gündelik ile koca alıyorum, kendim yapıyorum. Bütün bütün değme şeyi kendim yapıyorum, çok şükür” ifadelerini kullandı.

“YÜZDELIK 80 AKARSU TASARRUFU SAĞLAYARAK FİDANLARI YETİŞTİRİYORUM”

Doğayı, direk dikmeyi, insanlara hizmet etmeyi haddinden fazla sevdiğinin altını çizen Abdullah Karataş, “Tanrı mülk verdikçe, bunu ömrüm yettikçe yapacağım” dedi. Karataş, geliştirdiği mantolama sistemini dahi şöyle anlattı:

“Nakıs metre toprağı eşiyorum, 15 litre akarsu hazırlıyorum. 15 litre suyumun 5 litresini fidana döküyorum, yarısını birlikte eştiğim çukura ve fidanının dikimini yapıyorum. Dikimini yaptıktan sonra fidanı toprakla yarısına kadar dolduruyorum ve 10 litre suyu dahi fidanın çukuruna döküyorum. Döktükten sonra yer suyu çekiyor. Çektikten sonra toprağa fidanın araziyle meydan olacak şekilde dolduruyorum. Ondan sonraları az metre, tıpkı metre arasında naylonları, beyaz zehir naylonları fidanın dibine mantolama cazibe sistemiyle yapıyorum ve üzerime arazi atıyorum. Cenabıhak’a haddinden fazla şükür bu fidanlardan 10’de 9 tutuyor. On Paralık kurumuyor, çokça sunturlu bire bir hep. Ama diğer bariz köklerde bildirme bir iki 4-5 kere suluyorum. Tıpkısı sulama 20 litreye mal oluyor. Yani 5 defa sulamada 100 litre su gidiyor. Bunda 15 litre suyla fidanı yetiştiriyorum. Yani yüzdelik 80 akarsu tasarrufu sağlayarak fidanları yetiştiriyorum.”

Share: