Yozgat’ta Avrat Üreticiler Marifetiyle Kurulan Kooperatiflerde Maliyetler Yüksek Olunca Istihsal de Münasebetsiz Etkilendi

Yozgat’ta kadın üreticiler eliyle kurulan kooperatiflere ilişik atölyelerde üretilen uzvi azık ürünlerine irade artarken, bu sene istihsal maliyetlerinin erdemli olması kışlık gıda üretiminin düşmesine sebep oldu. Yozgat’ın Yenifakılı ilçesindeki Yetiştirici Kadınlar Birliği yöneticisi Mustafa Dokuncasız, “Istihsal durumumuzda bu yıl maliyetler çok efdal olmasından kontekst düşüş var” dedi.

Yozgat’ın bir nice ilçesinde yetiştirici kadınlar vasıtasıyla üretilip, pazara verilen uzvi ürünlerden hazırlanan azık maddelerine olan talebi karşılayabilmek için icraat devam ediyor. Bu oluşumlardan birisi birlikte Yozgat’ın Yenifakılı ilçesinde ‘Yetiştirici Kadınlar Birliği’ adıyla ruh gösteriyor. Yenifakılı Avrat Üreticiler Birliği yöneticisi Mustafa Dokuncasız, ilçede kadınlar marifetiyle üretilen ürünlerin özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesine ilişkin tertip as mağazaları görünmek amacıyla ayrımlı mağazalara verdiklerini, henüz fazlasını ile kargo ile göndererek, talepleri karşılamaya çalıştıklarını bildirdi.

“EVDE TÜKETTİĞİMİZ KÜL GIDALAR ÜRETİYORUZ”

Yenifakılı Yetiştirici Kadınlar Birliği’hangi, öncülük fail, başöğretmen, ürünleri düz, kadınlara yaptıran, paketleyip satan Zararsız, “Lehçe yerine kadınlarımızın kışlık erzak namına ifade ettiği yaz dönemlerinde yapılıp, özge sene yaza büyüklüğünde kış dönemlerinde evde tükettiğimiz tekmil gıdalar üretiyoruz” dedi.

Dokuncasız, kadınlar marifetiyle çorbalıklar, akçakesme mantılar, arık tarhanalar, renkli erişteler, sıska üzüm, ebebulguru, düğürcük, yarma, bitkin üretimi yapıldığını, üretilen ürünün pazarının nazik kısmını Ankara Büyükşehir Belediyesi’hangi ilişkin hükûmet merkezi market oluşturduğunu bildirdi. Mahiye tınlamalı olarak iki sefer payitaht markete eser götürdüklerini nâkil Zararsız şunları söyledi:

“Götürdüğümüz ürünlerden üstelik şu temel büyüklüğünde gelişigüzel şikayet olmadı, aynı bilgelik gelmedi. Ürünlerimiz beğeniyle tüketiliyor. Denk olaraktan üstelik sanayi ürünleriyle rekabet etmeye çalışıyoruz. Umum yapımı seçkin ne kadar az buçuk saygınlık birlikte olsa, kar oranı haddinden fazla bağan tutarak vatandaşlarımızın daha natürel, elan temiz halk yapımı mahsulat yemelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun birlikte Kayseri Maya Birliğinin marketi var, oraya nişane veriyoruz. Yozgat’ta Sürmeli Eş Kooperatifi var, onların bir satma mağazaları var, onlara de iz veriyoruz. Iri çoğunlukta üstelik genelde kargoyla hemşerilerimize ya bile hemşerilerimizin konuştuğu komşusu taktıkları ürünleri istiyorlar, kargoyla gönderiyoruz.”

“ÜRETİMİMİZDE BU YIL DÜŞÜŞ VAR”

“Üretimimizde bu yıl maliyetler çok faziletkâr olmasından kontekst düşüş var” diyen Yenifakılı Üretici Kadınlar Birliği yöneticisi Mustafa Dokuncasız açıklamasında şu bilgilere meydan verdi:

“Alışılagelen bulgurluk benzeri buğdayın devletin açıkladığı nicelik 7 teklik pozitif 1 lira idarehane payı 8 teklik. Biz bunu çavdarsız abat kullanılacak olsun istediğimiz antlaşma yurttaş bizden 10 lira kabilinden benzeri denk talep ediyorlar. 10 liraya buğday alırsak; bunun işçiliği, kaynatılması, çekimi, paketlemesi maliyet çok faziletkâr oluyor. Tığ bunu 20 liranın üzerinde satmamız geçişsiz. O birlikte sanayi bulgurlarıyla aradaki fark meydanda olduğu için elimizde kalmasın diye niteleyerek haddinden fazla kısmi yaptık. Domates piyasada ilk başladığında 6 liraydı, 6,5 liraydı. Şu anda 4 teklik 5 lira kabil tıpkı rakamlara düştü. Perşembe haset gittim, Avanos’un tıpkısı köyü var, Özkonak diye; oradan 3 liraya domates aldım getirdim. Az Buçuk sonra de Bektaşlı’evet gideceğim. Orada domates var. Domatesi 3 liraya, 3,5 liralık gibi ayrımsız rakama alırsak, vatandaşlarımız henüz ucuza domates salçasını yiyebilecekler.”

Dokuncasız, maliyetleri bağan tutabilmek için, mekân köylerdeki üreticilerden ürünü ucuzladığı dönemi bekleyip, almaya mücahede ettiklerini dahi sözlerine ekledi.

Share: