Yüksek Kenanoğlu: “Akkuyu Çekirdeksel Santrali’ne İhtiyaç Yok, Sinop’takine Hiç Namevcut”

HDP İstanbul Mebus Yüce Kenanoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda; “Türkiye tıpkı AVM cenneti. Kamu Türkiye’deki konutların tükettiği elektrikten henüz fazla faaliyet buralarda tüketiliyor. Kâfi ki bu israfı ortadan kaldırın… Şayet siz tevzi şirketlerine olan denetimi hesabına getirseniz, dağıtım şirketleri kişi görevlerini yerine getirse, elektriğin alıp iletilmesindeki kaçaklar ortadan kaldırılsa yüzdelik 10’un üzerinde tasarruf sağlıyorsunuz. ve bu artırım, Akkuyu Nükleer Santrali’nin birlik faaliyetinde elde edeceğiniz elektriğe denk gelen benzeri öz. Yani Akkuyu Nükleer Santrali’hangi ihtiyaç namevcut. Sinop’takine tek namevcut” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda, bugün Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tecim Bakanlığı, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesi üzerine alay alan HDP İstanbul Saylav Mürtefi Kenanoğlu, şunları söyledi:

“ENERJİNİN KİMİN İÇİN VE NE BÜYÜKLÜĞÜNDE ÜRETİLDİĞİ BIRLIKTE TAMAMEN POLİTİK BİR MESELEDİR: Enerji meselesi aynı bütün kendisine siyasal benzeri meseledir. Meseleyi politika üstü, siyasa üstü kabilinden sözlerle eğlemek doğru değildir. Çünkü sizin enerjide zahir tıpkısı üretim tekniğini belleyeceğiniz, önceliğiniz ne olduğunu belirleyen sizin politik yaklaşımlarınızdır. Zımnında iktidarın yalnızca siyasi yaklaşımları, öncelikleri enerji politikalarındaki yaklaşımlarını da ortaya koymaktadır. Enerjinin kimin için ve hangi büyüklüğünde üretildiği bile ağiz ağiza siyasal tıpkı meseledir, tercihlere bağlıdır.

SERMAYENİN KAR HIRSINA VE KAR HIRSINI KARŞILAMAK İÇİN Mİ BU ENERJİ POLİTİKALARINI ELE ALIYORSUNUZ: Siz bu enerjiyi el amacıyla, kamucu bir yaklaşımla mı üretiyorsunuz ve tüketime sunuyorsunuz; yoksa sermayenin kar hırsına ve onun kar hırsını eğlemek amacıyla mi bu enerji politikalarını ele alıyorsunuz? Garaz şirketleri, benzeri avuç yandaşı varlıklı geçmek mi, onların gelirlerine sağlık eklemek mı; yoksa toplumun erke ihtiyacını diremek mı? Bu anlamdaki sağ açıklık büsbütün erke politikalarını ortaya koyuyor.

SADECE YÜZDE 16’SI KAMUNUN ELİNDE: Türkiye’deki canlılık üretiminin çabucak yüzdelik 16’sı kamunun elindedir. Onun dışındaki tamamı hususi sektördedir. Dağıtımın topu topu neredeyse özel sektörün elindedir. Nedeniyle kamucu ve sosyalist sağ açıklık erke politikalarında koymak gibi değildir.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ’HANGI İHTİYAÇ NAMEVCUT. SİNOP’TAKİNE HİÇ BULUNMAYAN: Türkiye bir AVM cenneti. AVM’lerdeki erke tüketimini hepimiz görüyoruz. Cemi Türkiye’deki konutların tükettiği elektrikten henüz aşkın hayatiyet buralarda tüketiliyor. O yüzden deniliyor evet bizim nükleer santrale ihtiyacımız var diyerek. Faaliyet ihtiyacımız falanca yok. Kâfi kim artırım tedbirlerini cebin, kâfi kim siz bu israfı ortadan kaldırın, yeter ki siz benzeri apaz yandaşı ensesi kalın etmekten vazgeçin. Şayet siz tevzi şirketlerine olan denetimi yerine getirseniz, dağıtım şirketleri öz görevlerini hesabına getirse, elektriğin alıp iletilmesindeki kaçaklar ortadan kaldırılsa yüzdelik 10’un üzerinde tasarruf sağlıyorsunuz. ve bu tasarruf, Akkuyu Çekirdeksel Santrali’nin umum faaliyetinde elde edeceğiniz elektriğe denk mevrut tıpkı şey. Yani Akkuyu Nükleer Santrali’hangi gerekseme namevcut. Sinop’takine tek bulunmayan. Amma sağ açıklık bu olmayınca, siyasi tercihler bu tutumu ortaya koyuyor.

SİZİN DEVRİM ANLAYIŞINIZ BU İŞTE: Teşrinisani 2020’de buradan benzeri kanun geçti. Benim da üyesi olduğum Enerji Komisyonu’ndan… İsyan ettik. Hep halkoyu isyan etti. Dedi ki evet atılan lastiklerin yakılmasından elde edilen enerjiye yenilenebilir enerji denmez. Bunlar YEKDEM kapsamında aynı destekleme olamaz. Bu tür değildir. Sayın Elitaş alt kurul başkanıydı ve dedi kim ‘Haklısınız.’ Bu konuyu bildirme bodur sürede tıpkı torba yasa ile düzenleteceğiz dediler. Düzeltilmedi. Hala atılmış lastiklerin yakılmasından elde edilen enerjiye tığ yenilenebilir erke diyoruz. Ondan bilahare buraya çıkıyorlar diyor ki ‘tığ şu büyüklüğünde yenilenebilir enerjimiz var, bu elan yüzyıl atlıyoruz, bu kadar encam teknoloji ile neşelilik, erke üretiyoruz, Türkiye’bile devrim yapıyoruz.’ Sizin kıvrılma anlayışınız bu işte. Atılan lastiği alıyorsunuz yakıyorsunuz, buna üstelik inhina diyorsunuz.”

Share: