Yurtta hava raporu

Yapılan serencam değerlendirmelere bakarak, yurdun geneli modüler kayran kayran çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Veli, Akdeniz, İç Küçük Asya, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin sağanak ve vadi düz asuman gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda akva; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde evcil yerine haddinden fazla kuvvetli ve kötü, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun çöz ve gün batısı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere bakarak, yıldız, bağırsak ve gün batısı kesimlerde zaman normallerinin altında düşecek, farklı yerlerde zaman normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeybatı, yurdun cenup ve şark kesimlerinde cenuplu yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın doğu çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden sağlam ve kısa süreli sıkıntı (40-70 saha düz 80 km/sa) şeklinde esecek. Kâh illerde beklenen hava durumuyla günün yeryüzü yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler ve çok bulutlanmış, bora, düzlük saha gök patırtılı bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların yıldız kesimlerinde yerel girmek için kuvvetli olması bekleniyor 15

İstanbul: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, fasılalı boğanak yağışlı 21

İzmir: Modüler ve bir iki bulutlanmış 26

Adana: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, aralıklı boğanak ve meydan meydan gök gürültülü bora yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, fasılalı boğanak ve vadi yer gök patırtılı sağanak yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve çokça bulutlu, bora yağışlı 21

Trabzon: Modüler ve çokça bulutlu, boğanak yağışlı 20

Erzurum: Modüler ve çokça bulutlanmış, boğanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı 25

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu boğanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: