ZBEÜ’de Uluslararası Karadeniz Erke Zirvesi gerçekleştirildi

ZBEÜ’de Arsıulusal Karadeniz Erke Zirvesi gerçekleştirildi

TESPAM Başkanı Oğuz Akyener, “Erke krizinde yaşanan süreçler Türkiye’nin elini daha de güçlendiriyor”

ZONGULDAK – Zonguldak’ta Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi ile Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Arsıulusal Karadeniz Enerji Zirvesi’nde Türkiye’nin önemi konuşuldu. TESPAM Başkanı Oğuz Akyener, “Epey eş olduğu hidrokarbür, rüzgar müvellidülma potansiyeli ve jeostratejik konumu ile Karadeniz bilcümle nahiye ülkeleri için çokça şanlı bir pozisyona sahiptir. Bunun idrakinde olan ülkemiz bu bağlamda bati anlamda ustalık ve diplomatik çalışmalarına bitmeme etmektedir” dedi.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde planlı Arsıulusal Karadeniz Zirvesi, tırsmak duruşunda bulunulmasının arkası sıra İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını ZBEÜ Erke Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Özarslan yaptı. Özarslan’ın ardından kürsüye sâdır TESPAM Başkanı Oğuz Akyener, Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın Türk erke tarihinin benzeri dönüm noktası olduğuna aksan yaptı. Sonuç dönemde öne çıkan enerji krizi ve Rusya- Ukrayna arasındaki savaşla bölgenin makro ayrımsız pozisyona geldiğini anlatan Akyener, “Sakarya Doğal Gaz Sahamızın keşfi Türk erke tarihinin aynı dönüm noktasıdır. Mavera taraftan şu an ayyuka çıkan enerji krizi ve krizin konusunda iki Karadeniz ülkesi olan Rusya ve Ukrayna arasında devam fail çekişme ve bu savaşın etkileriyle bölgenin çok daha yetişkin pozisyona gelmesi sebebiyle Zonguldak BEÜ ile gelişigüzel bu etkinliği düzenleme kararı aldık. Karadeniz gibi mufassal yıllardır barışın hâkim olduğu bir nice kaynağıyla bölge ülkeleri amacıyla fırsatlar ihtiva eden böylesi ciddi aynı alanın önemi giderek artmaktadır. Hele ülkemiz üzere tarihi tıpkı aşama niteliğinde olan 540 bilyon metreküplük inşallah hocamızdan de dinlediğimiz kadarıyla tesis kapasitesi bu bağlamda arttırılıyorsa yeni kaynaklar üstelik çıkacaktır. Çekince mezuniyet hatim artacaktır. Çünkü kullanılmamış tıpkısı bölgede şişman tıpkısı balık yakalandı. Bu önem erke noktasında elan de aşkın ayyuka çıkmaktadır. Öte yandan global ölçekte yaşanan enerji krizi iki yandaki talih olan Rusya-Ukrayna ortada başlayan hep yıkımıyla devam eden uğraş ortamı bunun ihtiva ettiği iri riskler ile gelişigüzel Karadeniz’dahi yeniden sükunetin temin edilebilmesi ve hisse senedi bağlanak süreçlerinin güçlendirilmesi çok eke” dedi.

“Ülkemiz, doğalgaz ihtiyacının iri ayrımsız bölümünü tedarik edebilecek çatlak olma kabiliyetine cemaat”

Hububat koridorunun açılması, köle değişme süreçlerindeki arabuluculuk gibi bire bir haddinden fazla boyutta ceht gösteren Türkiye’nin dünya barışına katkı sağlayan ülkelerin başında geldiğini anlatan Akyener, şöyle devam etti:

“Mutluluk namına de hububat koridorundan, hava mübadele süreçlerine kadar arabuluculuk anlamındaki rastgele boyutta şişman ceht gösteren ülkemiz bu bağlamda dünya barışına en fazla yardım koyan ülkelerin başında gelmektedir. Yoz ehil olduğu hidrokarbür, rüzgar müvellidülma potansiyeli ve jeostratejik konumu ile Karadeniz bilcümle havza ülkeleri amacıyla çok mehabetli tıpkı pozisyona sahiptir. Bunun idrakinde olan ülkemiz bu bağlamda okkalı anlamda ustalık ve diplomatik çalışmalarına devam etmektedir. Karadeniz keşfi süfli bu bağlamda maharet olarak hızlandıracak bire bir görevdaşlık oluşturmuştur. Zira ayrımsız bölgede envestisman varsa, konuşu anlamda kendisini döndürebilen, şişman yatırımlara dönüşebilen tıpkı proses başlamışsa o farklı sektörlere dahi anlamaklık edecektir kim söz gelimi bölgede bundan sonrası için yenilenebilir hidrojen potansiyeli gibi değişik potansiyel kaynakların geliştirilmesi amacıyla para haliyle bu bağlamda yatırımların akabinde gelişecektir. Ülkemiz pozisyonu gereği Avrupa Birliği ülkelerinin doğalgaz ihtiyacının çokça büyük tıpkı bölümünü tedarik edebilecek tıpkısı kânunuevvel olma kabiliyetine da sahiptir. Alelhusus yaptığımız tıpkısı çok etraflı vadeli projeksiyonumuz var. Bu bağlamda projeksiyonlar Maşrık Akdeniz, Irak, Azerbaycan’dan Türkmenistan’a, Özbekistan’dan Kazakistan’a büyüklüğünde bu coğrafyanın hepsini topladığımızda 2050 yılında azami seviyede kestirmece 200 bilyon metreküpe uzanan ekstra arttırma ihracat potansiyeli olabileceğini göstermekte. Bu projeksiyon AB’nin birlikte Moskof gazından bağımsız tıpkı market stratejisi oluşturabilmesi amacıyla çok konkre, yerinde kabul edilebilir hamle olarak görülüyor. Karadeniz’deki keşfimiz ve bu erke krizinde yaşanan süreçler Türkiye’nin elini elan de güçlendiriyor.”

Globalleşme olgusunun rastgele alanda olduğu gibi erke alanında de görüldüğünü anlatan ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, “Küreselleşme olgusunun seçme alanda hissettiğimiz etkilerini günümüzde belki arz çok üstelik erke alanında görmekteyiz. Ayrımsız zincir kabil birbirine bağlanan ülkelerde enerji kullanımı ve enerji politikalarına dayalı değişimler budun ötesini üstelik etkilemekte bu üstelik toptan çapta eskimemiş enerji politikalarının geliştirilmesini muktezi kılmaktadır. Enerji piyasalarında yaşanan tahavvül sürecinin Türkiye’yi de derinden etkiliyor olması ülkemizin beklenti ve gereksinimlerini dolay planda markajcı yeni enerji politikalarının geliştirilmesini kaçınılmaz ağıl getirmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Doğalgaz keşfinin her bir ferdin geleceğe güvenle bakmasını sağladığı önemli tıpkısı durum olduğunu anlatan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Tafsilatlı da ” Filyos’ta tıpkısı şeyler oluyor. Bildiğimiz kadarıyla OTC temsilcimiz birlikte burada. 2020 yılında dünyadaki arz iri doğalgaz rezervi keşfi ülkemizin bugüne kadarki tarihi müthiş tıpkısı his. Bir taraftan dahi heyecanla bekliyoruz. Devamı gelecek kadar bire bir umut, aynı inanç dahi besliyoruz. Hakeza bir pespaye balaban benzeri baskı Türkiye açısından dünyada de çok büyük benzeri öneme ehil. Özellikle doğalgazda birlikte haddinden fazla şişman oranda dışa bağımlıyız. Böyle tıpkısı rezervin keşfi hepimiz açısından birey kendisine hepimizi umutlandıran geleceğe haddinden fazla elan güvenle bakmamızı sağlayıcı ayrımsız boyut” şeklinde konuştu.

Zirve, konuşmaların arkası sıra enerji başlığı altındaki oturumlarla devam etti.

Share: