Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyünde şişman kafile başladı

Bolu’dahi 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı Yuva köyünde tüvana vatandaşlar zehirlenme korkusuyla evlerini ayrılma ederek, site merkezine yerleşmeye başladı. Köyde yaşamaya bitmeme edenler çözüm bulunmasını istekle, yaşadıklarını gözyaşları ortamında anlattılar.

Bolu merkeze sınırlı Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın sonuç günü itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 güç öldü, 141 güç birlikte hastanelerde otama altına makbuz. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin ardından taburcu edilirken, tedavileri bitmeme edenlerin beyninde entübe edilen ve kilolu bakımda yaşam mücadelesi verenlerden iyi bilim bekleniyor. Köyde kâin su depolarında yapılan saflık ve klorlama çalışmalarının ardından vatandaşların evlerine sular yeniden verilmeye başlamasına rağmen suların içme suyu adına kullanılmaması isteniyor.

Köyde sessizlik hakim

Zehirlenme vakalarındaki artışlar ve zehirlenen vatandaşların durumları köyde yaşayanları gergin ediyor. Şebeke suyunu kullanamayan ve imtina etmek mahmul eyyam ateş parçası vatandaşlar, köyden şehir merkezine göç etmeye başladı. Sessizliğin bilgili olduğu Yuva köyünde artan vatandaşlar ise gine çarkıt günlerine dönmeyi bekliyorlar.

“Elimi suya süremiyorum”

kanlı ishal ve kusma şikayetiyle gittiği hastanede tedavi gördükten sonraları taburcu edilen Fatma Keskinkılıç (70), “İçim rahat değil. Suya elimi bile süremiyorum. Korkuyorum. Hazır suyla banyo yapıyorum. Hazır suyla banyo ne kadar tamam. Bunu ki yaptıysa bulunmasını istiyorum. Cümle taşındı. Kimseler yok. Burada kalsalar hangi yapacaklar? Berduş suyu mu içecekler? Ben dahi taşınalım diyorum. Hangi yapacağımızı ben da bilmiyorum. Aile alsak paramız namevcut. Aile kirası çok fiyatlı” dedi.

Gözyaşlarını tutamadı

“Benim gelinim, torunum ölseydi hangi yapardım?”

Torunu ve gelininin üstelik tutkun olduğunu gözyaşları içre anlatan Seher Kavcıoğlu (74), “Ego buraya geleli 40 yıl oldu. Hakeza bire bir şey görmedim. Ne olacak bu mahallenin tehi? Fevk ve Dun Yuva’üstelik aynı öz olmuyor bile burada illet oluyor? Bunun tıpkı nedeni var. Tıpkısı öz yaptılar. Ulus kiraya gidiyor. Kiraya gidebilecek var, gidemeyecek var. Ego kiraya gitsem elbet ödeyeceğim? Karşıdaki yandaki gitti. Yukarıdaki gidecek. Müstecir vardı gitti. Milletin çocukları 1 aydır Ankara’de. Benim torunum, gelinim parasız oldu. Hepimiz can taşıyoruz. Benim torunum, gelinim ölseydi hangi yapardım? Bütün evini satıp gitmeye karar verdi. Köyden cenaze çıkıntı üzere sessiz kaldı. Oğlum sabah işten geldi, cağ yapmadan yattı bala. Su gelmiyor. 1 haftadan beridir su yok. Çaypınar köyünde kızım var. Oradan doldurduk suları. Transfer suyla hangi zamana büyüklüğünde hile edeceğiz?” diye konuştu. – BOLU

Share: