Zelzele bölgelerinde yaşayanlara dirimlik ikaz: Radon gazı kansere etmen oluyor

Yer Sarsıntısı bölgelerinde yaşayanlara hayati uyarı: Radon gazı kansere faktör oluyor

DÜZCE – Hareket yıkıcı etkisinin yanı sıra düz küre hareketleri ile yeryüzüne çıkan radon gazı ile amansız hastalık üstelik yapabiliyor. Alelhusus sarsıntı bölgelerinde hasarlı evlerin zeminlerinde oluşan çatlaklardan ve geçer kuyu sularına özen çekici Düzce Hususi Çağsu Hastanesi Döş Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Acat, uyarılarda bulundu.

Meydana mevrut depremlerin arkası sıra toprakta ve yapılarda oluşan çatlaklardan yeryüzüne çıkan radon gazı bir zamanda kuyu sularında üstelik ağır sıklet şekilde bulunuyor. Radon gazı sismik aktivitenin bati olduğu bölgelerde daha fazla görülüyor ve eş sağlığını yıldırma ediyor. Düzce Özel Çağsu Hastanesi Ahşa Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Amaç Acat, Amerika’da yapılan çalışmalarda yüz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması nedeniyle kanser olduğunu belirterek, “Akciğer kanseri ile radon gazı arasında aracısız bire bir alım satım bulunmaktadır. Amerika’dahi yapılan çalışmalarda yüz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması sonucunda kanser olduğunu biliyoruz” dedi.

Acat özellikle, bodrum katlarda yaşayanların evlerini sık sık havalandırmaları gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle depremlerin yaşandığı ve yer altı sularının kısık kendisine kullanıldığı şehirlerde ocak ortamlarında radon gazının elan yüksek olduğunu biliyoruz. Hele bodrum merhametsizce olan evlerde zelzele nedeni ile meyan oluşmuşsa bu evler sıkça havalandırılmalı. Düzce’da cıvıl cıvıl, bodrum katında küsurat ve duvarlarında çatlaklar olanlar evlerini sıkça havalandırmalı. Evlerde kuyu suyu kullanılmamasını de başvuru ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: