Zonguldak afiyet haberleri | Zonguldak’ta 50 yıldır beniz kemiğinde kurşunla ateş parçası sökel cerrahi müdahale edildi

Zonguldak’ta 50 yıldır yüz kemiğinde kurşun kâin 63 yaşındaki sökel, ameliyatla sağlığına kavuştu.

Çaycuma ilçesi Akçahatipler köyünde ikamet fail Kazim Herif’nın yüzüne, 50 sene önce nereden geldiği belirlenemeyen mermi hamiş etti. Kaldırıldığı hastanede büyüklenme ve çene kemiği inikat namına yerleşen mermi çıkarılamayan Eş, tedavisinin peşi sıra taburcu edildi.

Daha sonraları “bir zararı yok” düşüncesiyle kurşunu aldırmayan Âdem, ahit içerisinde koku kabul etme güçlüğü çekmeye başladı.

Başvurduğu beş altı merkezde kurşunun çıkarılmasının peşi sıra galiba etkilerinin olabileceğinin söylenmesi konusunda ameliyat olmaktan çekinen Herif, son adına Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Keyif Uygulama ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

Kulak Kibir ve Geçit Hastalıkları Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Bahir Baklacı ve ekibi vasıtasıyla yapılan tetkiklerin peşi sıra ameliyata alınan Adam, kısaca 2 saat süren ameliyatla kurşundan kurtuldu.

“Çok bulunmaz görülebilecek ayrımsız tabloydu”

Doç. Dr. Bahir Baklacı, gazetecilere, hastanın burundan içki ahiz güçlüğü, burun antre deliklerinde bire bir kitle nedeniyle kendilerine başvurduğunu söyledi.

Hastanın 50 yıl önce tesadüf eseri yüzüne gelen ve içeride kalan tıpkısı kurşunun çıkarılmadığını öğrendiklerini tamlayan Baklacı, “Tomografi görüntülemeleriyle kurşunun içeride olduğunu tayin ettik. Kurşunun çıkarılması gerektiğini hastaya önerdik, hastamız da bu durumu akseptans etti.” dedi.

Baklacı, otama sürecine müstacelen başladıklarını aktararak, şöyle devam etti:

“Hastanın şansı şu ki mermi vücut tarafından tıpkısı koruyucu dokuyla kaplanmış ve benzeri yığın halini almış. Şişman ihtimalle bile hastada yan etki yapmamasının nedeni bu ecnebi üzeri aracılığıyla korunaklı bire bir ağıl gelmiş olmasıydı. Cerrahi Müdahale 2 saat büyüklüğünde sürdü. Kurşunu ve etrafındaki o koruyucu rahat doku tabakasını seçme beniz kesiği olmadan endoskopik olarak çıkardık. Kurşun birlik kendisine yüz kemiğine yerleşmişti. Burunda ecnebi eğin kalın karşılaştığımız ayrımsız durum ama alelumum çocuk popülasyonlarında oluyor. Bunları er yakalarsak şipşak çıkarıyoruz, geç yakalarsak bunlar esasen benzeri yabancı beden haline geliyor. Geçmeyen büyüklenme akıntıları, dokunaklı nişan, tezahür kabul etme bozukluğu kadar şikayetlerle hastalar bize geliyor amma bu hastada tanıdık, çok kıymetli görülebilecek benzeri tabloydu.”

Hastanın birkaç merkeze başvurduğunda kurşunun çıkarılabileceğinin fakat mahsus komplikasyonların olabileceğinin anlatıldığını, hastanın birlikte bu durumlardan korkarak bu zamana büyüklüğünde faaliyetler gelmek istemediğini anlatım eden Baklacı, hastaya sağlığına kavuşturdukları üzere bahtiyar olduklarını sözlerine ekledi.

Kazim Insan de 13 yaşında bakkaldan çıktığı sırada kendisine mermi çıkacak ettiğini dile getirerek, “O sırada burnumda ayrımsız yanma oldu. Daha bilahare bire bir zararı bulunmayan diyerek kurşunu aldırmadım. Sonradan İstanbul’a geldim. Hem koronavirüs vardı hem dahi ‘riskli’ dediler. Bir zararı olmasaydı esasen aldırmayacaktım. Gittiğim ayrımsız doktor, ‘Aldırmasan daha iyi.’ dedi. Nedenini sordum. ‘Bu riskli.’ dedi. Tığ bile vazgeçtik. Köye geldim, durumu muhtara söyledim. O üstelik apotr oldu, demin iyiyim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: