Zonguldak haberi | Çaycuma’da cevizli kaşar peyniri ve manda peyniri tescili için çalışmalar başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Tetkikat Genel Müdürlüğüne (TAGEM) mecbur Ulusal Azık Müracaat Laboratuvarı Müdürlüğü eliyle Çaycuma ilçesine saf Manda Peyniri ve Cevizli Kaşar Peynirinin Bakanlık envanterine eklenmesi ve tescili çalışmaları başlatıldı.

İlk adına Çaycuma ilçesinde kâin istihsal tesisinde Çaycuma Manda Peynirinin istihsal aşamaları incelendi. Kül aşamaları taşıt altına makbuz ve ürünün içindekiler çekimi yapıldı. Ardından Yolgeçen köyünde bulunan istihsal tesisinde ilçede zamanında üretilen ve benzeri dönme yurtdışına ihracatı gerçekleştirilen Cevizli Kaşar Peyniri üretimi gerçekleştirildi. Üretim aşamaları incelendi, anahtar altına makbuz ve ürünün katalog çekimi yapıldı.

Konu için katılımcılara vukuf veren İlçe Müdürü Vekili Emrah Gül; “Cevizli Kaşar Peyniri ve Camız Peyniri Çaycuma ilçemizde uzun yıllardır üretimi yapılan geleneksel peynir çeşitleridir. Hele Cevizli Kaşar ilçemizden tıpkı periyot yurtdışına ihracatı gerçekleştirilmiş peynir çeşidimizdir. Bu peynir çeşidini özge kaşar peyniri peynirlerinden ayıran sunu önemli özellikleri; İlçemize özgü saf ortamda yetişen hayvanların sütünden yapılması, üretimi amacıyla çok elan fazla süte ihtiyaç duyulması, daha mufassal sürede olgunlaştırılması ve üzerinin koz ile ciltli olmasıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı Zirai Araştırmalar Umumi Müdürlüğüne (TAGEM) vabeste Ulusal Besin Başvuru Laboratuvarı Müdürlüğü yetkilileri Tarım Mühendisi Dr. Yunus Uçar ve Gıda Mühendisi Dr. Yaşar Dinamit Alifakı ile birlikte üretim aşamalarını inceledik ve kayıtları aldık. Bu peynir çeşitlerinin Çaycuma ilçemize tescili amacıyla gerekli çalışmalar başlatıldı” dedi. – ZONGULDAK

Share: