Zonguldak haberleri | Zonguldak açıklarında pelit bolluğu

ZONGULDAK açıklarında yaşanan balık bolluğu, Karadeniz’de avlanan bir nice balıkçı teknesini kente çekti. Marmara bölgesinin birlikte Trabzon, Samsun, Giresun, Cıvıl Cıvıl kabilinden illerden denize açılan tekneler, avladıkları yaklaşık 50 ton palamudu Zonguldak’taki Kozlu Limanı’nda karaya çıkardı.

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Kalabalık kabilinden Karadeniz’in farklı illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı. Limanda, geçkin geceden bu yana ayrımlı gemilerden kasalar halinde kestirmece 50 titrem sivri indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin çeşitli kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna göre 20 ile 40 TL ortada değişiyor.

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık eden Çağrı Eliyazıcı, teknelerin alelumum palamut tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye mail gırgır teknesi var. Seçme birinde 2’şer 3’er bin sandık sivri var. Begayet aynı feyezan var. Hakeza bitmeme etmesini umuyorum. Burada bahir olan değme ilden tekne var” dedi.

Kalaba’dan balık ağrımak için denize açılan Bülent Okay ise “Denizde artağanlık var bu sene görüyoruz. Dizge ekmek aldı. Ereğli, Zonguldak beyninde bolluk var. Çoğu bölge bu arada avlanıyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: