Zorunlu trafik sigortası kesmeyene ceza

Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Düzenleme ve Bakı Kurumu (SEDDK) tarafından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve karayolları motorlu araçlar mecburi finansal ağırbaşlılık sigortasında tanıtmalık uygulama esasları karşı yönetmelikte değişiklikler işleyen yönetmelik bunun beraberinde zorunlu trafik sigortası maksimal prim oranlarında artım öngörülürken, hasarsızlık prim tenzilat oranları ise düşürüldü.

3 günden birkaç 30 günden çok olmamak amacıyla durdurabilecek

Düzenlemeye göre, mecburi gidiş geliş sigortasında poliçe düzenlemekten kaçındığı tayin edilen sigorta şirketlerinin, belirlenen sigorta branşlarında veya yekpare sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden birkaç 30 günden aşkın olmamak için geçici kendisine durdurulabilecek.

Kaçınmanın devam etmesi halinde SEDDK kararına istinaden bu süreler iki katına kadar arttırılabilecek veya başka tedbirler uygulanabilecek. SEDDK, poliçe düzenlemekten kaçındığı tayin edilen sigorta şirketlerini ve alınan tedarik kararını, ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanarak formel internet sitesinde zar edebilecek.

Maksimum prim fiyatlarında yükselme

Yönetmeliğin geçici 11. maddesinde yapılan değişiklikle, maksimum prim tutarları, benzeri önceki ayın azami prim tutarları üzerinden 2022 yılı Eylül ayından itibaren aylık maksimum yüzde 4.75 artırılacak.

Eylül kocaoğlan esasen itibaren lakırtı etmek için maksimum primler; Ağustos ayında geçerli çevirici grubu bazında 4. basamak azami primlerine; taksi, minibüs, hamil adedine bakarak otobüsler, kamyon ve cazibedar açacak gruplarında yüzdelik 10, başka açkı gruplarında yüzde 20 eklenerek uygulanacak.

SEDDK bu kapsamda anahtar grubu kullanma türüne bakarak uygulanacak maksimum prim tasarruf tablosunu uygulamaya koydu. Tabloya göre araba, pikap, motosiklet, traktör, minibüs, kamyon, otobüs, göçüm ve özel gayeli araçlar için hususi kullanım maksimum prim tasarruf oranı rate adına belirtilirken tüzel yararlanma maksimal prim tasarruf oranı; otomobil ve kamyonette &20’ye, motosiklette yüzde 25’e kadar çıkabilecek.

Levha kapsamında antrparantez, özel tasarruf maksimal prim tasarruf oranı; çekiciler için yüzde 2.50, iş makineleri üzere yüzde 7.50, römorklar amacıyla yüzde 25.00, tankerler amacıyla da yüzde 10.00 adına belirleme edildi.

Hukuksal kullanım azami prim tasarruf oranları; minibüs, otobüs, hususi gayeli araç ve tarım makineleri için yüzdelik 2.50 kamyon ve çekiciler için yüzde 5.00 adına uygulanabilecek.

Hasarsızlık indirim oranı dun çekildi

Yönetmeliğin eklerinde düzlük düz ve hasarsızlık yerinde prim indirimi oranlarını belirleyen tabloda yapılan düzenlemeyle bu kapsamdaki prim oranları düşürüldü.

Buna bakarak prim indirim oranları; 7. mertebe üzere yüzde 45’ten yüzde 42’ye, 6. etap amacıyla yüzde 30’dan yüzdelik 22’ye, 5. mertebe için yüzdelik 15’ten yüzdelik 10 düşürülürken, hasar sebebiyle prim artırım oranlarında birlikte aranjman yapıldı.

Düzenlenecek poliçelerde hasar sebebiyle ödenecek prim tasarruf oranları; 3. basamak amacıyla yüzde 50’den yüzdelik 45’e, 2. aşama için yüzde 100’den yüzdelik 90’a 1. etap üzere yüzde 150’den yüzde 135’e düşürüldü. Tensikat 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.

Mecburi gidiş geliş sigortası için eskimemiş rakamlar galiba oldu

 

Trafik sigortasında kriz! SEDDK’dan müeyyide uyarısı

 

SEDDK’den trafik sigortası çağrısı

 

Share: