29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Tokat’ın Turhal ve Yeşilyurt ilçelerinde 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı törenle kutlandı.

Turhal Yavşan semti bireşimli sahada düzenlenen merasim, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende günün deme ve önemini belirten konuşmayı Ilçebay Ali Gökay yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. bünye sene dönümünü kutlamanın gururunu, onurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını tamlayan Gökay, “Cumhuriyet Altını, milletimizin her nev imkansızlığa karşın vatan sevgisi, hürriyet ve bağımsızlık aşkıyla bağımsızlığına kavuşabilmek amacıyla akide ve kararlılıkla giriştiği milli mücadelenin peşi sıra elde etmiş olduğu nazik tıpkısı zaferin sonucudur.” dedi.

Törende öğrenciler türkü okuyarak ahali oyunları gösterisi sundu.

Törene Turhal Şehremaneti Komutan Vekili Mehmet Girişken, Şenyurt Belediye Başkanı Cafer Ünal Aslan, Cumhuriyet Başsavcısı Aydemir Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kader, İlçe Güvenlik Müdürü Bulunmaz Öztürk, İlçe Açıkgöz Komutanı Mümessil Yüzbaşı Uca Soner Bozan, İlçe Müftüsü Mualla Erbaş, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, gurur müdürleri, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yeşilyurt

Hükümet Konağı önünde utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Kaymakam Vekili Feyza Yılmaz ile Belediye Reisi Muhsin Yılmaz, halkın ve öğrencilerin bayramını tebrik kartı etti.

Günün mana ve önemimi tamlayan konuşmaların ardından öğrenciler aracılığıyla şiirler okunması ve halk müziği dinletisi ile merasim sona erdi.

Share: