537 YILLIK HATUNİYE CAMİSİ, RESTORASYONA ALINDI

TOKAT’ta, Osmanlı Padişahı 2’nci Bayezid’in annesi Gülbahar Hatun hesabına, 1485’te yaptırılan Hatuniye Camisi, Tokat Evkaf Nahiye Müdürlüğü’nce restorasyona makbuz. ‘Kayran Camisi’ olarak da tanıdık, kesme taş mimarisine sahip tarihi yapı, kısaca 1 sene sürecek yenileme çalışması sonrası baştan ibadete açılacak.

Kent merkezinde bulunan Hatuniye Camisi, Osmanlı sultanlarından 2’nci Bayezid’in annesi Gülbahar Bayan hesabına, 1485 yılında yaptırıldı. Cami Düz Mahallesi’nde degaje düz üstünde yer alan cami, umum beyninde ‘Yer Camisi’ kendisine de biliniyor. Akçakesme taştan düz yazı edilen Hatuniye Camisi’nde anne mekan üstünde tek minare ve 6 sütundan oluşan 5 kubbeli son cemaat yeri bulunuyor. Hatuniye Camisi’nin Selçuki tarzı stalaktitler ile işlenmiş mermer portalı ve kündekari tekniğinde işlenmiş ahşap bap kanatları, ilgi çekiyor. Ayrıca şadırvana su sağlayan tarihi kabarcıklı düzeç ise cami bahçesinde meydan alıyor. İbadete kapatılan tarihi cami, Tokat Vakıflar Mıntıka Müdürlüğü aracılığıyla restorasyona alındı.

‘GÜZELLİĞİ DAHA DAHI ORTAYA ÇIKACAK’

Tarihi camideki restorasyonun 1 yılda tamamlanacağını tamlayan DÜRÜST Tümen Tokat Saylav Mustafa Arslan, Hatuniye Camisi restorasyonu başladı. Güzel benzeri tamir yapılacak. Bu camimiz Hükümdar 2’nci Bayezid’in annesi Gülbahar Kadın namına mamul aynı camidir. Hanım sultanlarımız yerine yapılan camilerden birisidir. Karı sultanların ismine reva, haddinden fazla bir tafsilatlı benzeri işçilikle adeta bir iğne oyası kabilinden kenarlı mermer aynı taş kapımız var. Camimizin restorasyonu bittiği ant buranın güzelliği henüz da ortaya çıkacak. Caminin içinde, dışında şişman tıpkısı onarım yapılacak. Cami içinde sonraları yapılan beton imaretler, yağlı boyaların hep kazınacak. Aslına makul hale getirilecek. Cami dışarısında ise yıpranan yerlerin onarılması ve temizliği yapılacak. Gine camimizin minaresinde taşlarda aşınmalar var. Restorasyonun tamamlanmasıyla nişane sakat günlerine tekrar kavuşacak. Toplanmış yenileme maliyeti ise 8,5 milyon liralık namına hesaplandı diyerek konuştu.

Share: