93 kök bitki tohumundan yağ üretiyorlar

93 garip nebat tohumundan yağ üretiyorlar

Türkiye’nin pek çok yöresinden mevrut tohumlar Afyonkarahisar’daki bu fabrikada yağa dönüşüyor

130 yıllık geçmişi bulunan yağ el işi tesisinde 4’ncü nesil adına yağ üretiyor

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’birlikte 4’ncü batın kendisine bitkisel yağ üretimi fail Hasan Arabacıoğlu, fabrikasında 93 çeşit bitkiden değişik tasarruf amaçları olan organik yağ üreterek bağırsak ve dış piyasada ekonomiye katkı sağlıyor.

Arabacıoğlu, pandemiden evvel İngiltere, Kanada, İsrail ilkin girmek için dokuz canlı çokça ülkeye ihraç edilen yağlar üzere aut ülkelerden baştan talepler gelmeye başladığını söyledi. Hususi kendisine üretilen nebati yağlar; el değmeden, teknolojik yöntemlerle bitkilerden çıkarılıyor. Nebat tohumlarından yağ tart işlemi, ısıdam ve sevimsiz yük kendisine değişik yöntemlerle yapılıyor.

130 almanak geçmişi mevcut yağ işleme tesisinin 4. kuşak sahibi Hasan Arabacıoğlu, pandemiden önceki tam yetenek çalıştıklarını ancak şimdilerde ayda 2 – 2,5 ton yağ çıkardıklarını söyledi. Dış ülkelerden yeniden dış satım talepleri geldiğini tabir fail Arabacıoğlu şöyle konuştu:

“Türkiye’nin değme yerinden mevrut tohumları tığ sıkarız”

“Ego bu meslekte 4. Kuşağım. Sektörde ve Türkiye’birlikte ilklerden biriyiz. Itici ve hamam tümce adına 93 tür zürriyet yağı sıkmaktayız. Mallarımız Türkiye’nin birçok yöresinden dirimlik. Söz Gelişi; Bucak’tan çörekotu gelir, Kilis’ten ve Bitlis’ten bıttım dirimsel, Antep’ten badem sağlık, antep fıstığı gelir. Türkiye’nin herhangi bir yerinden gelen tohumları tığ sıkarız. Biz daha evvel ihracat yapıyorduk. Pandemiden sonra Avrupa’daki sıkıntıdan kontekst Avrupa’daki müşterilerimiz şuan almıyor. Yıpranmamış yıpranmamış talepler gelmeye başladı. 2 senedir kapasitemizin yarısından dahi bir iki üretim yapıyoruz. Bizim şuan günce 1 titrem kapasitemiz var amma pandemiden âlem insanlar kullanmadığı üzere ayda 2 – 2,5 tonla kalıyoruz. Ekonomiye katkısı iri. Dünyada bu kabullenilmiş bire bir husus alternatif tıp. Bizim yaptığımız yağlar tıpta beğenilen yağlar. Yani bu dönüş tıbbın kabul ettiği yağları işliyoruz biz. Biz Azerbaycan, İsrail, İngiltere ağırlıklı tutmak üzere 3 veya 4 ülkeye ihraç ediyoruz.”

“Akıllıca bildik yanlışlar var Türkiye’de”

Yağların, dinlenmeden kullanılmasının akıllıcasına olmadığını söyleyen Arabacıoğlu; “Akilane bildik yanlışlar var Türkiye’de. Örneğin elimde gördüğünüz şırlağan. Bu şırlağan işlendikten sonra yer bir iki 10 devir dinlenmesi gerekiyor. Dinlenmeyen yağların tabanında çökel oluşuyor. Bu yağda yenmemesi gereken bire bir şeydir. Ne yazı kim Türkiye’üstelik buna müsemma ediyorlar. Mahalle aralarında, Aksata yerlerinde, baharcı dükkanlarının önlerinde adi makinelerle çörekotu hasım sıkıyorlar. Katiyen ve asla genç yağ, tor yağ yenmez. Biz bu antagonist işledikten sonraları yer beş altı 10 dönem krom tanklarda dinlendiririz. Elan sonradan bunları özel filtre bezlerinden geçirip piyasaya sunarız. Amma piyasada Alışveriş yerlerinde olsun baharatçı dükkanlarında olsun zihayat fariğ yenilebilir diyerek aynı özdek yok. Yağın dinlenmesi gerekir. Evde yediğiniz yağı üstelik; çiçek yağı, darı antagonist, zeytinyağı olsun bildirme az 2 – 3 kamer dinlendirin. Yağ gelişigüzel antlaşma dinlendikçe güzelleşir. Yağ durdukça birinci sınıf peki. Yani demin ben bu antagonist 100 TL’ye satarken çökeltisi gübür. Dışarda bu çöpü da yedirtiyorlar insanlara. İnsanlar bunları şifa amaçlı alıp yiyor, içiyor amma posaya da dünyalık veriyor” dedi.

Bitkisi olan bir nice tohumun el değmeden kişi fabrikamızda özenle yağlarını çıkartıyoruz”

Babasından bilahare yağ istihsal tesisinin 5’nci poyra işletmecisi olmaya hazırlanan Kaime Arabacı ise Afyonkarahisar yağcılar halinde öz imalatları olan bitkisel yağları tüketiciye ulaştırdıklarını söyledi. Arabacıoğlu; “Özlük imalatımız olan nebati aromatik yağları, yağ berhava içindeki dükkanımızda satıyoruz. Çörekotu, süsen, badem, Hindistan cevizi, Afyon’umuza katışıksız olan haşhaş yağını bir vakitler beri yağcılar muattal olarak bilinen yerde satıyoruz. Bitkisi olan bir nice tohumun umum değmeden öz fabrikamızda özenle yağlarını çıkartıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: