AFAD’dan “Deprem Andaç Büyüklük Tatbikatı”

Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa’dahi 12 Kasım Kıran Eğitimi Tedarik Haset ve 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü zımnında “Deprem Anı Ülke Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Gaziantep’te tıpkısı alışveriş merkezinde düzenlenen tatbikatta, Vali Davut Gül, İl Güven Müdürü Mustafa Emre Komutan, protokol üyeleri ve çokça sayıda vatandaş “çök düzen tutun” hareketi yaptı.

Manevra, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın okuduğu yakarış ile serencam buldu.

Adıyaman

İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedili Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda kamu Türkiye’birlikte gerçekleştirilen manevra, Adıyaman’bile birlikte Cahillik Merkezi’nde yapıldı.

Ilbay Vekili İhsan Maskar, tatbikatın senkronik Türkiye genelinde gerçekleştiğini belirterek, kentte üstelik tatbikata öğrencilerin ve vatandaşları katıldığını söyledi.

Tatbikata, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, İl Jandarma Komutanı Albay Ferdi Falcı, alım amirleri ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, istirdat ekipleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kilis

Kilis’te Canpolat Kâmil Toyluk Merkezi’nde tatbikat yapıldı.

Tatbikata, Ilbay Recep Soytürk, Belediye Reisi Servet Ramazan, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Selçuk Bozulmamış, 7 Ara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, İl Güven Müdürü Ahmet Aldanmaz, İl Uyanık Komutanı Albay Selami Akşit, AFAD İl Müdürü Erek Bilgelik ve başka ilgililer katıldı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’ta birlikte toprak protokolünün katılımıyla, aynı fabrikada “çök fırıldak tutun” tatbikatı yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun etkili yayınla bağlandığı tatbikatta konuşan Ilbay Ömer Faruk Ateşin, Kahramanmaraş’ta kıyamet öncesi, sırası ve sonrasına ilgili bilgelik ve becerileri kazandırma üzere, 2021 Facia Eğitim Bilimi Yılı’nda toplanmış 584 bin 746 vatandaşa ulaşıldığını bildirdi.

Eğitimlerin ve ölçülü çalışmaların teoriden pratiğe dönüştürülmesi ve beklenen afetlere karşı hazır olunması için 2022 Kıran Tatbikat Yılı içerisinde ise hep 786 bin 251 kişinin katılımı ile 495 manevra yapıldığını nâkil Ateşli, bu kapsamda da 542 bin 51 kişiye Afet Farkındalık ve Ekol Kıran Farkındalık Eğitimi verildiğini anlattı.

Tatbikata, YANLIŞSIZ Öğür Kahramanmaraş Saylav Habibe Öcal, Vali Yardımcısı Rağbet Gençoğlu, İl Güvenlik Müdürü Sağ Cebeloğlu, İl Uyanık Komutanı Mümessil Miralay Miğfer Yağan, AFAD İl Müdürü Ahmet Sezen, çekicilik amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, istirdat ekipleri, üretimevi işçileri ve vatandaşlar katıldı.

Malatya

Malatya’birlikte de Battalgazi Kız Mektepli Yurdunda yapılan manevra gerçekleştirildi.

Tatbikatın peşi sıra konuşan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Düzce depreminin hala hafızalarda vadi ettiğini belirtti.

Elazığ merkezli 2020 depreminde Malatya’bile bulunduğunu ve depremi yaşadığını anlatan Çalık, sarsıntı takkadak bulundukları masayı sara kendilerini korumaya çalıştıklarını anımsattı.

Inmeli, tatbikatların afete tedbir açısından mefret olduğunu dile getirdi.

İl Müftüsü Veysel Işıldar tatbikatın peşi sıra dua etti.

Tatbikata, Vali Yardımcısı Mehmet Arı, İl Itimat Müdürü Ercan Dağdeviren, AFAD İl Müdürü Mustafa Türker, İl Keyif Müdürü Erhan Katı, Cahillik ve Spor İl Müdürü Ebubekir Kayhan, amme ve gurur kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Şanlıurfa

Şanlıurfa’de 12 Teşrinisani Facia Eğitimi Tedbir Haset ve 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü zımnında “Yer Sarsıntısı Hatırat Büyüklük Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Müzesi önünde devlet protokolü ve öğrenciler çök kumpas tutun tatbikatı yaptı.

Etkinliğe, Ilbay Salih Ayhan, İl Cingöz Komutanı Liva Mücahit Avkıran, İl Güvenlik Müdürü Mehmet Erek Ulucan ve kurum amirleri katıldı.

Tatbikatın arkası sıra mütekellim Ayhan, depremde hayatın kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek, yer sarsıntısı çabucak yapılması gerekenleri anlattı.

Konuşmaların ardından Vali Ayhan ve tören düzeni üyeleri, tatbikatta fariza kayran kurumların açtığı stantları mülakat ederek, görevlilerden bilgi aldı.

Share: