Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Göl kıyısındaki Konya’nın Beyşehir ilçesine kapalı Kom Mahallesinde balıkçı limanında bundan sonra yolculuk tekneleri iş yapıyor

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde bu sene turizme kazandırılan Beyşehir Gölündeki nilüfer bahçesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Sazlıklar arasından ilerleyici yolculuk tekneleriyle ulaşılabilen nilüfer bahçesi, akarsu kuşlarının yanından geçerken yeşil dokusu ile üstelik görenleri kendine hayran bırakıyor. Türkiye’nin arz şişman lezzetli su gölü olan Beyşehir Gölü’ne kıyısı mevcut Beyşehir’in Çiftlik Mahallesi açıklarında saha düz nilüfer bahçesi yaz döneminde yörenin yeni çekim ve elektrik merkezi oldu. Geçtiğimiz yıl deneme turları düzenlenmeye başlayan nilüfer bahçesi küsurat deste üzerine bu yıl turizmin hizmetine kazandırıldı. Yörede geçimini balıkçılıkla kazanan avcılar ise bu sektöre yönelmeye önceden yaz döneminde kalan turizm hareketliliği üstelik yüzlerini güldürdü. Balıkçı limanında çıktı bahçeye cevelan düzenleyen yolculuk tekneleri üstelik himmet yapmaya başladı. Hemen Konya ve çevresinden değil, yurtdışından gelen gurbetçiler ile Türkiye’nin seçme köşesinden nilüfer bahçesini görmeye gelenler gördükleri katıksız güzelliklerden etkileniyor. Teknelerle geldikleri nilüfer çiçeklerini yakından gören ziyaretçiler, tabii güzellikleri fotoğraflayarak toplumsal iletişim araçları hesaplarında paylaşıyor. Nilüfer bahçesi, ışık topluluklarının birlikte ilgisini çekerken, arada sırada elkızı-güveyi çekimleri amacıyla fotoğrafçılara üstelik münhal havada doğal ışık stüdyosu yerine değerlendiriliyor.

Nilüfer bahçesine dolaşma düzenleyen mıntıka sayısı arttı

Nilüfer bahçesine tekne turu düzenleyen İbrahim Erdoğan, tıpkı zamanda Beyşehir Gölü’nde balıkçılık yaptıklarını belirterek, fakat yaz döneminde nilüfer bahçesinin turizme kazandırılmasıyla alay malay meslektaşları ile birlikte turizm sektörüne yöneldiklerini anlattı. Geçen yıl deneyim turlarıyla başlayan bölgedeki turizm ve ziyaretçi hareketliliğinin artan bandaj üstüne bu yıl elan de ivme kazandığını aktaran ve nilüfer bahçesine volta düzenleyen mıntıka sayısının bile çoğalma gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu yıl 3-4 aydır nilüfer bahçesine gezilerimizi, turlarımızı devam ettiriyoruz. Misafirlerimiz geliyor, onlara apotr olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin genişlik nazik nilüfer bahçesinde sabah saat 8’bile başlayan turlar akşam 6’ya büyüklüğünde gurup anlarına kadar devam ediyor. Şu anda mıntıka sayımız 6-7 civarında, çizin çizin tura çıkıyoruz. Buranın sosyal medyada tanınmasıyla ve yapılan haberlerle ziyaretçi sayımız temas sabık gün artıyor. Hoppadak Konya ve çevresinden değil Türkiye’nin temas yanından ziyaretçiler geliyor. Hassaten, yurtdışından gurbetçilerimiz dahi nilüfer bahçesini bağışlamak için buralara geliyor. ‘8-10 senedir Beyşehir’e gelirim, burayı hastalık gelmedim’ diyen misafirlerimiz oluyor. Ama bu sene resmi kendisine turizme açıldı. Bura göle kıyısı olan Beyşehir kaymakamlık merkezine kısaca 5 kilometre mesafedeki ayrımsız kayran. Bu nilüfer bahçesi haddizatında çocukluğumdan beri olan domestik halk marifetiyle bildik tıpkı yerdi. Fotoğrafçılar ve bilenler geliyordu amma turizme yalınlık değildi. Balıkçılar yerine takkadak bizler biliyorduk. Buranın ismi konuldu, ‘Beyşehir nilüfer bahçesi’ adına daha çok adlandırıyoruz. Balıkçı iken turizm sektörüne atık bizler nilüfer bahçemize olan ağır sıklet ilgiden çevre haddinden fazla memnunuz. Derece Derece burası elan birlikte tanınacaktır diye umut ediyoruz” dedi.

Nilüfer bahçesini görenler hayran kalıyor

Nilüfer bahçesi gezisine katılan ve yanı sıra getirdiği tulumu eline alarak çaldığı enstrümanla saf güzellikler beyninde geziye katılan ziyaretçilere Karadeniz havası yaşatan ziyaretçilerden Berkay Kayaç de, Beyşehir’e Gümüşhane’den arkadaşlarıyla yolculuk üzere geldiklerini belirtti.

Ziyaretçilerden Şerife Ünal bile, nilüfer bahçesini Konya’dan görmeye geldiklerini anlatarak, “Etrafımızdan, ev çevresinden haddinden fazla gelenler var buraya. Onların tavsiyesi ile geldik. Adamakıllı, haddinden fazla beğendik, teşekkürname ediyoruz. Gayda araklayan arkadaşımız de buraya nitelik kattı” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi ailelerden Ferhat Ünal ise, “Iyice benzeri düz, beğendik. Bu büyüklüğünde güzelce olacağını düşünmüyorduk” diye niteleyerek konuştu.Share: