BİK, internet marifet sitelerinin temsilcileriyle görüşmelere başladı

Basın İlan Kurumu (BİK) yürütülen mevzuat çalışmaları kapsamında 1 April 2023’ten itibaren resmi ilanların yayımlanmaya başlanacağı internet selen sitelerinin temsilcileriyle toplantılarına başladı.

BİK’ten yapılan açıklamada, Basın Kanunu ve Ara Sıra Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’birlikte yayımlanmasının arkası sıra Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği ilkin koyulmak üzere, mevzuatın kanuna uygun arkaç getirilmesine ait çalışmaların bunaltıcı şekilde sürdürüldüğü belirtildi.

BİK yasa çalışmalarına yardım sundu

Açıklamada, sabık Eylül’birlikte Bursa, İzmir, Konya, Ankara, Samsun, Trabzon, Malatya, Van, Diyarbakır, Adana ve İstanbul’da kesim toplantıları düzenleyerek gazete sahipleri ve temsilcileri ile bire bir araya mevrut BİK’in, sahada paylaştığı ve topladığı bilgilerle kanun çalışmalarına muhteşem katkı sunduğu kaydedildi.

Açıklamada, 800’ü aşkın gazete temsilcisinden yazılı ve namzet görüş alarak mevzuat istihzar sürecinde değerlendiren ve kanun değişikliği teklifinin TBMM Umumi Kurulu’nda akseptans edilmesinin arkası sıra Afyonkarahisar’da müdürlerini toplayan BİK’in, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin bazen maddelerinde ayrım öngören eskiz çalışmayı yazılmış ayla getirdiği vurgulandı.

Hafta süresince toplantılar yapılacak

İnternet bilgelik sitelerinin kesiksiz yapıt sayılmaları ve 2023 yılı Nisan ayında ilk defa resmi zar yayımlamaya başlayacak olmalarının, Kurumun bastırık alanını genişletirken genel ağ malumat sitelerine birlikte maddi gerçeklik sağlanmasının önünü açtığı dökme açıklamada, şu ifadelere düz verildi:

“İnternet bilim sitelerinin resmi zar ve reklam yayınlama hakkını kazanmaları ise benzeri gazete ve dergilerde olduğu kabilinden sınırlı kurallara bağımlı. Bu nedenle BİK, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliğine son şeklini atfetmek için paydaş halkasına yeni eklenen genel ağ vukuf siteleri ile bugünden temizlemek üzere hafta süresince peş peşe toplantılar gerçekleştirecek. BİK dal yönetimi, geçmiş namına bugün yüksek tirajlı gazetelerin genel ağ sitesi temsilcileri ile Genel Müdürlük binasında tıpkısı araya geldi. Toplantıda, genel ağ bilgelik sitesi temsilcilerinin sürece dayalı görüşleri dinlendi, mevzuatta yapılacak düzenlemelere ilgilendiren önerileri mertebe edildi.”

İnternet bilgelik sitelerinin temsilcileri ile buluşulacak

Açıklamada, bire bir heyetin daha sonradan Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, İstanbul ve Kocaeli illerinde yayımlanan gazetelerin internet sitesi temsilcilerinin katılımıyla iki ayrı oturumda açıktan ulaşım toplantıları gerçekleştirdiği dile getirilerek, şu bilgilere düz verildi:

“Gazetesi sıfır efdal ziyaretçi trafiğine ehil genel ağ bilgelik sitelerinin temsilcileri ile yarın buluşulacak. Arkası Sıra Van, Bitlis, Hakkari, Kars, Balkı, Iğdır, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yayınlanan gazetelerin internet sitesi temsilcileri ile iki ayrı güruh yapılacak. BİK, çarşamba gününden başlayarak, cuma namazı akşamına kadar Bursa, Diyarbakır, Adana, Malatya, Konya, İzmir, Ankara ve Samsun müdürlüklerinin koordinasyonunda düzenlenecek toplantılarda geriye mütezayit 63 ildeki gazetelere ilgilendiren internet vukuf sitelerinin görüşlerini almayı tamamlayacak.”

Açıklamada, toplantıların peşi sıra Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin, tekmil paydaşların görüşleri münfail olarak ilgili taraflara sunulacağı ve alınan et kafalı bildirimlerle sonuncu şekli sunulan yönetmeliğin, yönetim kurulu teklifi namına Şubat 2023’te BİK Genel Kurulu’na genişlik edileceği ve genel kurulda kabul edilmesi ve Resmi Gazete’da yayımlanmasının ardından yürürlüğe gireceği bildirildi.

“Mevrut talepleri dinleyeceğiz”

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan BİK Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, şunları kaydetti:

“Hafta boyunca Türkiye genelindeki umum gazetelerimize ulaşmaya çalışacağız. Tabii gazetelerimizin müktesep haklarının muhafazası bizim önceliğimiz. Diğer taraftan gazetesi bulunmayan ancak oylumlu sayıda takipçisi olan genel ağ bilgi sitelerini önemsiyor ve dikkate ayar buluyoruz. Yine onlardan mevrut talepleri üstelik dinleyeceğiz. Zira sınırlı tıpkı müddet sonraları onların içinden sürekli yapıt kapsamına alınanlar olacak. Kısacası kategorik husus politikamızı kararlılıkla sürdürüyoruz.”

Share: