Bitlis’te çocukların depremin ruh bilimsel etkisinden uzaklaşmaları sağlanıyor

“Asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Bitlis’te aileleriyle konuk edilen depremzede çocuklara, psikososyal bindi veriliyor.

Depremden etkilenen illerden öz imkanları veya kurumların yardımıyla kente gelen aileler, Beşminare Kız Yurdu’na yerleştirildi.

Misafir edilen ailelerin yaralarının sarılması amacıyla himmet örümcek Bitlis Belediyesi ve Bitlis Muazzez Üniversitesi (BEÜ), güçlükle bünyesinde “Ülfet Kreşi” ile “Muadele Kreşi ve Anasınıfı” oluşturdu.

Çocukların, oyunlar ve etkinliklerle depremde yaşadıkları gocunmak ve acıları unutması, ağır ezgi ayakyolu geçirmesi sağlanıyor.

Şehremaneti Başkanı Nesrullah Tanğlay, AA muhabirine, ülkeyi kanun boğan tıpkı yer sarsıntısı felaketi yaşadıklarını ve evvel günden bu yana insanların tek yürek olarak yaraları sarmaya çalıştığını söyledi.

Ailelerle yakından ilgilendiklerini aktaran Tanğlay, “Depremzede çocuklarımıza kreşimizde eğitim ödeme kararı aldık. Çocukların deprem travmasını acul atlatmaları, günlük emanet uyumları açısından yüce. Füru bahtiyar olabilirse ailelerin da bu travmayı atlatmaları henüz süssüz tamam. Enkazdan çıkarılan, değişik yaralanmalar nâkil çocuklarımız de var. Bilcümle etkinliklerimizi çocukların bu hassas durumlarını dahi gözeterek sürdürmeye çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Amaçlarının çocukların travmayı arz kısa sürede atlatıp kendilerini güvende hissetmelerini hatırlamak olduğunu tabir eden Tanğlay, “Ailelere destek olmaya, acılarını ayrımsız nebze olsun hafifletmeye çalışıyoruz. İlk günlerde kollar durgundu ama eğitimlerle hareketlenmeye başladıklarını gözlemledik. Bu desteklerimiz devam edecek.”

“Çocuklarımızın yüzünü güldürmek üzere çalışıyoruz”

Bitlis Beşminare Mikro Müdürü Sema Tokmak, Cumhurbaşkanlığının, bakanlıkların ve valiliğin talimatları doğrultusunda eksiksiz yurtları depremzedelere açtıklarını söyledi.

Depremin acısını dinamik insanları en gür şekilde ağırlamaya çalıştıklarını dile getiren Tokmak, “Isınma, tahaffuz ve beslenme hizmetlerimizin yanı sıra evde hizmet ve 112 Ivedi Sağlık doktorlarımız da bakım vermektedir. 0-6 gözyaşı grubu kollar amacıyla BEÜ Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş öncülüğünde Keyif Hizmetleri Bölümü aracılığıyla yurtta ‘Muadele Kreşi ve Anasınıfı’ kuruldu. Bu konuda çocuklarımıza bakım verilmektedir. Bire Bir zamanda Bitlis Uray Başkanımız Nesrullah Tanğlay aracılığıyla üstelik oyun sahası kuruldu. Çocuklarımız burada oyunlar oynayarak eğleniyor.” diye konuştu.

Depremzedelerin şahsi ihtiyaçlarını bloke etmek amacıyla eş ve koca kuaförlerinin birlikte bakım verdiğini tamlayan Tokmak, yurt odalarının vatandaşların ihtiyaçlarına göre tasarım edildiğini bildirdi.

Yetişkin depremzedeler üzere satranç odası hazırladıklarını dile getiren Tokmak, şunları söyledi:

“118 depremzedeyi yurtlarımızda mihman ediyoruz. Onları deprem durumundan benzeri nebze birlikte uzak sancımak amacıyla temas tip ortamı hazırlıyoruz. Çadırlardaki mecmu depremzedelerimizi yurtlarımıza bekliyoruz. Yurdumuzda açtığımız baziçe alanları ile kreşlerimizde ayrımsız nebze olsa çocuklarımızın yüzlerini güldürmek için çalışıyoruz. Amacımız çocuklarımızın yüzlerinin tebessüm etmesi ve onların ruhlarında bedenlerinde açılan depremin izlerini silmek. Onları zelzele psikolojisinden uzaklaştırarak geleceğe müteveccih bakım vermeye çalışıyoruz.”

Share: