Bitlis’ten sarsıntı bölgelerine 120 tır müzaheret gönderildi

Bitlis’ten yer sarsıntısı bölgelerine 120 tır müzaheret gönderildi

BİTLİS – Bitlis’ten Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerden etkilenen illere şu esas kadar 120 tır arkalama gönderildi.

Türkiye, serencam yüzyılın sunu şişman hareket felaketlerinden biri adına gösterilen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin açtığı yaraları buyurmak üzere seferber oldu. Bu iri felaketle ilişkin Bitlis Valiliği koordinesinde şehirde bile degaje çerçeveli aynı müzaheret seferberliği başlattı. Il ve belediyenin öncülüğünden başlatılan kampanya çerçevesinde vatandaşlar bebek bezi, battaniye, elektrikli ısıtıcı, saffet ürünleri, arık besin ve birçok malzemeyi arkalama noktalarına ulaştırdı.

Depremlerin meydana geldiği geçmiş günden itibaren Bitlis forma ve 6 ilçesinde kamu hava ve kuruluşlar, sivil sosyete örgütleri ve vatandaşlar adeta seferberlik car ederek depremzede vatandaşlara yardım ediyorlar.

Bitlis Belediyesi Ekin ve Toplumsal İşler Müdürü Behzat Dayan, 6 Şubat’ta meydana gelen depremle ilişik Bitlis Valiliği ve şehremaneti koordinesinde lahzada yardımlara başladıklarını belirterek, “Bitlis’ten bu güne büyüklüğünde alelhusus Adıyaman ve Malatya illerine 7 tırı akarsu başlamak amacıyla 15 tır hayat malzemesi gönderdik. Bunun yanı sıra 4 aktarılma boyunca 50 binden çok sıcak savsaklamak gönderdik. İl genelinde ise şimdiye kadar 120 tır yaşam malzemesi desteğinde bulunuldu. İlimize gelen depremzedeler yurtlar ve evlere yerleştirildi. Gene vilayet ve şehremaneti kontrolünde bu vatandaşlarımızın ihtiyaçları bile görülüyor” diyerek konuştu.

Share: