Bosna Hersek’in kentlerini sahne fail minyatür kapılar sergilendi

Kayseri’de Talas Belediyesince, Bosna Hersek’in şehirlerini sahne eden minyatür kapılardan oluşan “Bosna Kapılarını Açın” sergisi beğeniye sunuldu.

Talas Belediyesince Erciyes Kültür Merkezi’nde planlı serginin açılış kurdelesini Ilbay Gökmen Çiçek, Talas Belediyesi ile cömert site olan Bosna Hersek’in Kalesija Belediyesi Başkanı Sead Dzafic, Talas Şehremini Mustafa Dik, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun ve ayrıksı şehir protokolü kesti.

Açılışta tıpkısı müracaat işleyen Ilbay Çiçek, Bosna Hersek’in Türklerin kalbinde tıpkısı sevda olduğunu belirterek, “Bugün Kayseri’dahi ne kapıyı çalarsanız çalın Bosnalı kardeşlerimizi bağırlarına basarlar. Ayrımsız özdek Bosna Hersek için birlikte makbul. Dünyada birbirini bu büyüklüğünde muhip iki ulus var mıdır, bilemiyorum.” diyerek konuştu.

Talas Belediye Reisi Mustafa Sarp ise mayısta Bosna Hersek’in Kalesija Belediyesi ile ahi şehir olduklarını anımsattı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı zımnında “Talas Festivali” düzenlediklerini aktaran Yalman, “Şehirlerin imarı, kişilerin ihyası ile kendini gösterir. Belediyeleri uray yapan bayrı değerleridir. Talas’ın da kültürel ensesi kalın ayrımsız kimliği bulunuyor. Bunu Talas Festivali kapsamında hazırlayıp, 3 bölüm süresince tanıtalım istedik.” diye niteleyerek konuştu.

Kalesija Şehremini Sead Dzafic ise 38 bin nüfuslu Kalesija’nın ilk bağımsızlığını kazanan iskân yerlerinden olduğunu, Talas ile yetişek, kültür ve laf alanında iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bosna Hersek’in şehirlerini temaşa fail 60’a mail minyatür kapının vadi aldığı sergi, 30 Teşrinievvel’e büyüklüğünde gezilebilecek.

Share: