Çanakkale’de kırsalda 10 bin sokak hayvanını vasektomi çalışmaları sürüyor

Çanakkale’da kırsalda 10 bin çıkmaz hayvanını vasektomi çalışmaları sürüyor

ÇANAKKALE – Çanakkale İl Umumi Meclisi, Türkiye’deki İl Umumi Meclisleri beyninde ayrımsız unsur imza atarak, Huy Himaye ve Milli Parklar Çanakkale Ofis Müdürlüğüyle başlattığı ‘Çanakkale İli Rustik Alanda Işlek Sokak Hayvanlarını Yerinde Takim ve Rehabilitasyonu Projesi’yle, kırsaldaki 10 bin sokak hayvanı vasektomi çalışmaları bitmeme ediyor.

Çanakkale İl Genel Meclisi, Türkiye’deki İl Genel Meclisleri beyninde aynı ilke imza atarak, Natür Dulda ve Milli Parklar Çanakkale Büro Müdürlüğüyle birlikte ‘Çanakkale İli Rustik Alanda Hayatiyetli Çıkmaz Hayvanlarını Yerinde Takim ve Rehabilitasyonu Projesi’ başlattı. Proje çerçevesinde kırsaldaki 10 bin sokak hayvanı kısırlaştırılacak. Proje çerçevesinde eşkal ilçeye bağlı 52 köyde iyesiz sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, keyif taraması ve kayıt altına alınması işlemleri bitmeme ediyor. Maksat, 576 köydeki çıkmaz hayvanlarının tamamını kısırlaştırmak.

İl Genel Meclis Üyesi Halil Özer, projenin bir numara uçucu kavuşum alanı olan Adatepe köyünde devam fail çıkmaz hayvanlarını vasektomi çalışmalarını yerinde inceledi. İncelemelerde İl Genel Divan Üyesi Hasan Engin, Lapseki ilçe Ekincilik ve Orman Müdürü Ulvi Kaçan, Lapseki Hususi İdare Müdürü Vazıh Şafak Kılıçaslan’bile amade bulundu.

Proje için vukuf veren İl Genel Meclisi Üyesi Halil Özer, “Lapseki Belediye bitişik alanlarının dışında artan sokak hayvanlarımızın Rehabilitasyonu yapılıyor. Bizde izinli arkadaşlarla birlikte müzakere ve ayrımsız zamanda bilgelik almaya geldik. Günde kestirmece 80-90 kadar iyesiz sokak hayvanının hem iç dış parazitleri, kısırlaştırılma işlemi, kuduz aşıları ve kulak küpeleri takılıp anahtar altına alınıyor. Türkiye’bile ilk defa İl Genel Meclisi’nin aldığı kararla Hususi İdareler ve İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nün destekleriyle Türkiye genelinde hakeza bir projeye başlanıldı. Çanakkale de kırsalda güçlü 10 bin çıkmaz hayvanı kısırlaştırılarak pusat altına ahzetmek. Lapseki köylerinde 1000 civarı tıpkı hedefimiz var. İnşallah bire bir birçok dolaşma zarfında bu sayıya ulaşıp hedefimizi sağlayacağız. Ben bu Türkiye’birlikte ilk defa yapılan projede emeği geçenlere haddinden fazla teşekkür ediyor, müteharrik arkadaşlara de çarpık çurpuk gelsin diyorum” dedi.

Share: