Çankırılılar, Yaren Gecesi’nde buluştu

Esenler Belediyesi, temeli ahilik müessesesine müstenit ve Çankırı’nın sosyo-kültürel yapısına alnaç veren Yarenlik geleneğini “Yaren Gecesi” ile Esenler’e taşıdı. TBMM DÜRÜST Tümen Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emniyetli Akbaşoğlu, Esenler Şehremini Mehmet Tevfik Göksu ile Çankırılıların katıldığı programda, sodyum klorür ve keşkek ikram edildi.

Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve yerel çeşitliliğini ortaya koyan etkinlikleri meraklılarıyla buluşturan Esenler Belediyesi, bu yol Yaren Gecesi’ne karı sahipliği yaptı. Esenler Belediyesi ve Esenler Çankırılılar Derneği iş birliği ile düzenlene programa, TBMM DOĞRU Fırka Kadro Başkanvekili ve Çankırı Mebus Muhammet Emniyetli Akbaşoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, YANLIŞSIZ Öğür Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Entelektüel, Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber ve sayıda yurttaş katıldı. Ahilik geleneğinin bir parçası adına günümüze büyüklüğünde makbul Yaren Gecesi, Esenler’deki Çankırılıları aynı araya getirdi. Katılımcılara sodyum klorür ve keşkeğin ağırlama edildiği programda Türk Halk Müziği sanatçısı Sami Sert, seslendirdiği yerel eserlerle programa mahiyet kattı.

Çankırı’nın milli savaşım yıllarından itibaren cesim benzeri fonksiyonu olduğunu belirten TBMM DÜRÜST Öğür Kol Başkanvekili ve Çankırı Mebus Muhammed Emniyetli Akbaşoğlu, “Milli mücadelede Kastamonu ve Ankara beyninde bire bir anahtar taşı adına aynı ‘İstiklal Yolu’ olarak tarihe geçmiştir. Milli mücadeleyle bu arada mutlak devletimizin kurulmasında insan ve zırh sevkiyatı anlamında bu posta ‘İstiklal Yolu’ yerine tarihe tescil edilmiştir. 15 Temmuz arsıulusal çarpış ve nehiy girişimi esnasında Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Haydi meydanlara!’ davetine icabet fail bütün milletimizle bu arada, Sayın Başbakanımız Binali Sebep eş de 15 Orak Ayı’üstelik milletin başına bomba yağdıran uçakların kalktığı Ankara Mürted’deki havalimanı pistinin fonksiyonsuz ağıl hulul talimatını üstelik Çankırı Ilgaz’da iken vermiştir. Dolayısıyla Çankırımız, hem bir numara İstiklal mücadelesinde hem dahi ikinci İstiklal mücadelemiz olan 15 Orak Ayı’un karargahı olmuştur. Bu vesileyle babayiğit Çankırılı hemşehrilerimizi kardeş kardeş, hürmetle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır”

Esenler Şehremini Mehmet Tevfik Göksu ise, “Bugün Yaren Gecesi vesilesiyle Çankırı’dan buraya teşrif fail kardeşlerimize üstelik özellikle doğru geldiniz diyorum. Yarenlik nedir diye ayrımsız istifham sorsak belki siz yarenliğin tarihi ense planını nakıs saat bize anlatırsınız. Yarenlik nedir dediğimizde birkaç sonra izleyeceğimiz ve dinleyeceğimiz ritüellerle ilişkin bize çokça öz söyleyebilirsiniz. O kültürün içerisinde büyüdüyseniz bağımsız milletvekili surette o kültürün içinizdeki yansımalarını birlikte dışa vurursunuz. Tığ yarenliği kitaplardan okuyan tığ yarenliği seyrederek öğrenen insanlar amacıyla Yarenlik nedir diye sorarsanız tığ bunu iki kelimeyle tanım ederiz: Dostluk ve beraberlik. İnsanlık tarihinde iki pasaj dostluğun zirvesi vardır: Öleceğini bilerek Hz. Peygamber’in (s.a.v.) yatağına yatan Hz. Yüksek. O dostluğun zirvesinde, başkası birlikte efendimize uzun hayvan dokunmasın diyerek ayağıyla deliği kapatan mağara arkadaşı, Uçurum-i Gar dediğimiz Hz. Ebubekir. İnsanlık tarihinde dostluğun zirvesi bu iki isimle anlatılır. İşte tığ, seçkin birimiz bu dostluk zirvesini aylamak ve bunu yaşatmak ve anlamak için herhangi bir birimiz durduğumuz yerin neresi olduğuna bakıp gideceğimiz içtima neresi olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yarenlik hemen Çankırı’nın Kastamonu’nun değil bu bölgenin kültürüdür. Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır” diye niteleyerek konuştu.

“Belediyemizin destekleri çokça nadir”

Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber da yaptığı konuşmada, “Esenler’bile Çankırı sevdamızı yaşamaya ve yaşatmaya bitmeme ediyoruz. Esenler Çankırılılar Derneği olarak hemşehrilerimizin gani gününde, üzücü gününde yanlarında olmaya çaba ediyoruz. Maddi ve manevi yönden hemşehrilerimizin yanında oluyoruz. Esenler Belediyemizin ve sayın belediye başkanımızın Sivil Topluluk Kuruluşlarıyla olan destekleri ve gayretleri tartışmasız bizler için haddinden fazla kıymetlidir. Belediyemizin destekleriyle hemşehrilerimizi hars gezileriyle buluşturduk. Ramazan aylarında ihtiyaç sahibi ailelerin yanlarında bulunduk. Esenler Çankırılılar Cemiyet yönetimi namına bizlerden desteklerini esirgemeyen şehremaneti başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu’evet siyasal büyüklerimize haddinden fazla teşekkürname ederim” dedi.

“En büyük yalnızlık köksüzlüktür”

Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Kültürlü ise, “Çankırı’dan Ahi Yaren ekibi buraya geldi. Benzeri kez elan şehremaneti başkanımıza ve Çankırılı hemşehrilerimize teşekkürname ediyorum. 450-500 kilometre engin gelerek kültürümüzü, ananemizi burada neşelendirmek için mevrut mebde ağalarımıza, yaren ağalarımıza, çavuşumuza ve sazendelerimize çokça teşekkür ediyoruz. Yahya Eksiksizlik diyor ya ‘Yer nazik öksüzlük köksüzlüktür’ diye niteleyerek. Ecdada yağmur olsun kim bize yaren kültürünü bıraktı. Yaren kültürünü süregelmek, onların varlığını ve birliğini çakozlamak, dostluğun, kardeşliğin, muhabbetin hangi olduğunu tığ o meclislerde öğrendik. O meclislerde samimiyeti, ihlası öğrendik” diyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: